Aktuální dění

Novinky, mimořádné údálosti, aktuální témata. Online zpravodajství ČBA monitor si nenechte ujít. Nejnovější články ze světa ekonomiky a jejího vývoje od České bankovní asociace přehledně a na jednom místě.



Meziroční dynamika úvěrů se celkem zvedla z únorových 4,9 % na 5 %, přičemž u podnikových úvěrů stoupla rovněž o desetinu procentního bodu na 10,7 %, beze změny v meziročním tempu růstu byly spotřebitelské úvěry (+8,5 %) a půjčky na bydlení (+ 4,2 %). Zájem o hypotéky stoupá, počet sjednaných nových půjček roste, ve finančním vyjádření z 10,3 mld. Kč před rokem na 15,45 mld. v letošním březnu.



Průměrná velikost hypotéky dosáhla v dubnu nového rekordu ve výši 3,6 miliónu korun. Překonala tak dosavadní nejvyšší hodnotu ze závěru roku 2021, která činila 3,46 miliónu korun. Hypoteční trh tak citelně posílil. Meziměsíčně se objem hypotečních úvěrů zvýšil o 20 %.



Květen 2024: Letošní zotavování bude pozvolné, v příštím roce by měl růst zrychlit, inflace setrvá letos i příští rok u 2% cíle centrální banky



Únor 2024: Tuzemská ekonomika se bude v letošním roce zotavovat pozvolna. Růst by měla pouze o 1,2 %, inflace se přiblíží cíli centrální banky



Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA



Srpen 2023: Tuzemská ekonomika na hraně recese, letos bude stagnovat a v příštím roce vzroste jen mírně. Inflace se výrazně sníží



Ekonomická důvěra v dubnu plošně vzrostla, nejvíce pak byla tažena průmyslem, domácnostmi a službami. Nárůst důvěry však zaznamenaly všechny sledované segmenty ekonomiky, k čemuž došlo naposledy v polovině předminulého roku (graf 1).



Hypotéku plánuje pětina populace. Zájem o půjčky na bydlení meziročně vzrostl o třetinu. Životní náklady a vysoké ceny nemovitostí Čechům komplikují situaci.



Komentář České bankovní asociace k vývoji vkladů, úvěrů a nevýkonných úvěrů za únor 2023 dle statistik ČNB. Česká bankovní asociace vypustila do světa svůj nový přehled ekonomických indikátorů ČBA Monitor, který sleduje i hlavní parametry vývoje úvěrů a vkladů v bankovním systému.



Únorový meziroční růst cen zpomalil z lednových 17,5 % na 16,7 %, což je hodnota nepatrně nad odhadem analytiků dle Reuters (16,6 %) i odhadem ČNB (16,5 %). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,6 % po 6 % v lednu (graf 1).



Růst průměrné mzdy v 4. čtvrtletí minulého roku dosáhl 7,9 % yoy a zrychlil z 6,2 % v předchozím čtvrtletí. Růst byl nepatrně nad očekáváním trhu, nicméně mírně za předpoklady poslední prognózy ČNB (8,3 % yoy). Mediánová mzda rostla rychleji, a to o 9 %.



Ani začátek roku ve znamení Zajíce nepřinesl do bankovní statistiky jakékoli výrazné zhoršení schopnosti dlužníků splácet své závazky vůči bankám. Vzhledem k tomu, v jak turbulentním hospodářském turbulentním prostředí se české hospodářství pohybuje, by se dalo očekávat, že zejména u nefinančních podniků bude otisk situace negativní, a to v nikoli v řádu desetinek, ale celých procentních bodů.



Únor 2023: V letošním roce bude tuzemská ekonomika stagnovat, v první polovině roku hrozí stále mělká recese. Inflace klesne pomaleji a za celý letošní rok překoná hranici 10 %



Vzhledem k ucelené časové řadě bankovní statistiky, včetně údajů za loňský prosinec, zveřejněných Českou národní bankou (ČNB) je vhodné se ohlédnout za tímto mimořádným obdobím.



ČBA souhrnné statistiky za celý bankovní trh - jde především o objemy a počty nově poskytnutých a refinancovaných hypoték a příslušnou úrokovou sazbu.



Listopad 2022: Tuzemská ekonomika směřuje do mírné recese, v příštím roce bude hrubý domácí produkt jen stagnovat. Inflace bude klesat pomaleji a za celý příští rok se bude pohybovat kolem 10 %



Srpen 2022: Česká ekonomika letos poroste o 2,4 %, v příštím roce o 1 %. Inflace se přiblíží k 20% hranici a zvýšená zůstane i v příštím roce.