Maloobchod v květnu mírně rostl, meziroční propad o 6 % byl v souladu s očekáváním

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Maloobchod v květnu mírně rostl, meziroční propad o 6 % byl v souladu s očekáváním ilustrační foto
Maloobchodní tržby (bez automobilů) v květnu nepatrně zmírnily svůj meziroční propad, a to na -6,1 % z dubnových -8,4 % (před revizí -7,7 %). Vývoj byl v souladu s odhadem analytiků (-6,2 % yoy), ačkoli negativním překvapením byla opět revize předešlých čísel směrem k horšímu. Meziměsíčně tržby mírně rostly o 0,5 %, což však bylo taženo zejména prodejem pohonných hmot a počítačové techniky. Obecně tak i květnová čísla potvrzují stále utlumenou poptávku spotřebitelů a výrazný meziroční propad maloobchodních tržeb pokračoval již třináctý měsíc v řadě. Zmírnění meziročního propadu v květnu bylo taženo především nižší srovnávací základnou a tento efekt bude pokračovat i v příštích měsících. Za prvních 5 měsíců letošního roku tržby meziročně klesají o 7,5 %, v druhé polovině roku se však bude propad zmírňovat. Ekonomický konsensus v současnosti čeká propad tržeb o 3,4 % po 3,7 % v minulém roce. Propad maloobchodu v letošním roce tak nakonec může být obdobný jako loni.

Maloobchodní tržby na rozdíl od předešlých třech měsíců v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (poprvé od ledna). Do velké míry byl však růst tažen silným 4% růstem tržeb u pohonných hmot a také počítačové techniky (+4,7 % mom), v mnoha ostatních subsegmentech pokračoval meziměsíční propad, ačkoli byl mírnější, než činil průměr posledních 3 měsíců. Tržby u potravin po očištění o sezónní vlivy nepatrně vzrostly (+0,2 %) u nepotravinářského zboží (bez pohonných hmot) pak poklesly o 0,2 %. 

V meziročním srovnání pokračoval citelný propad jak u potravin (-6,4 % po -10 % v dubnu) i nepotravinářského zboží (-9,2 % po -10 % v dubnu) s tím, že dubnové hodnoty statistici opět revidovali směrem k horšímu. Výraznější působení nízké srovnávací základny však vede k tomu, že meziroční propady zvolňují (graf 1). Výše uvedené propady byly očištěny o kalendářní vlivy, bez tohoto vlivu poklesly tržby v květnu výrazněji, a to o 6,9 % u potravin a o 10,7 % u nepotravinářského zboží. 

Celkově se tržby v květnu v reálném vyjádření pohybovaly 5,5 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019, u potravin pak dokonce o 11 %, v nominálním vyjádření však domácnosti zaplatily přes 20 % více (graf 3). 

Maloobchodní tržby tak zůstávají citelně ovlivněny vysokou inflací a růstem životních nákladů domácností a za celý letošní rok klesají o výrazných 7,5 % (graf 3, u potravin o 8,3 %, u nepotravinářského zboží o 9,4 %).  Ačkoli jejich meziroční propad začne slábnout z titulu nižší srovnávací základny, poslední tržní konsensus dle FocusEconomic se oproti předešlému vydání citelně zhoršil a pro letošní rok předpokládá pokles tržeb o 3,4 %, zatímco dříve čekal pokles zhruba poloviční. Horší než očekávaný vývoj maloobchodu v posledních měsících tak vedl k postupnému zhoršení výhledu a nyní tak trh očekává obdobný propad jako v loňském roce (-3,7 %).