Výrazné zpomalení dubnové spotřebitelské inflace na 1,8 % meziročně ovšem při stále silném růstu jádrové inflace

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Výrazné zpomalení dubnové spotřebitelské inflace na 1,8 % meziročně ovšem při stále silném růstu jádrové inflace ilustrační foto
Meziroční růst spotřebitelských cen podle předběžného odhadu ČSÚ v dubnu 2025 výrazně zpomalil na 1,8 % z březnových a únorových 2,7 %, což především způsobily nižší ceny potravin v kontrastu s jejich loňským nárůstem a klesající ceny pohonných hmot. Dubnový výsledek podstřelil očekávání analytiků (2,1 %). Ovšem odhaduji, že jádrová inflace si udržuje silnější dynamiku, i když o něco mírnější než v prvním čtvrtletí. Pomalejší růst spotřebitelských cen v dubnu zvyšuje pravděpodobnost zítřejšího snížení úrokové sazby ČNB na 3,5 %. I když jádrová inflace a současná dynamika ekonomiky mohou být stále silným argumentem pro zachování sazby na 3,75 % s ohledem na stále vysokou míru nejistoty vyústění celních válek.

K dubnovému zmírnění meziročního růstu CPI (-0,9% bodu) přispěly především ceny nižší ceny potravin v kombinaci s jejich silnějším růstem v loňském dubnu (-0,7% bodu; viz graf 1 a 3). K tomu se přidávají ceny pohonných hmot (-0,2% bodu). Podle našeho předběžného odhadu jádrová inflace pravděpodobně zůstala se svým meziročním růstem na 2,5 % jako v březnu. To předpokládá o něco mírnější 0,5% meziměsíční nárůst cen neenergetických regulovaných cen v dubnu. 

Pokud je toto správně, pak by sezónně očištěný meziměsíční růst jádrové inflace zpomalil na 0,2 % v dubnu z průměrného nárůstu 0,27 % meziměsíčně v prvním čtvrtletí. To by implikovalo o něco pomalejší anualizovaný růst o 2,4 % v dubnu po 3,3 % v předchozích třech měsících, ale stále nad inflačním cílem ČNB a také nad její predikcí 2,1 % meziročně pro druhé čtvrtletí 2026.

Únorová predikce české centrální banky počítala se zpomalením růstu CPI na 2,2 % v druhém čtvrtletí z 2,6 % (vs. skutečnost 2,7 %) při stabilním růstu jádrové inflace o 2,5 %. Z tohoto úhlu pohledu přináší dubnová čísla o inflaci úlevu, ovšem spíše díky volatilitě cen potravin a poklesu cen pohonných hmot, který v současnosti vypadá trvalejší s ohledem na ceny ropy. Ovšem zde je také jistá míra nejistoty s ohledem na vývoj světové ekonomiky, skrze nejistotu celních válek. 

ČSÚ oznámí finální číslo pro dubnovou inflaci 13. května, kdy ČNB po obědě oznámí svůj odhad jádrové inflace.
Tabulka 1. Přehled růstu spotřebitelských cen
Graf 1. Dynamika a příspěvky k růstu CPI
Graf 2. Sezónní srovnání klíčových komponent CPI 
Graf 3. Odhad jádrové inflace
Graf 4. Výběrová nezaměstnanost zůstává stabilní, či spíše mírně nižší než v závěru roku 2024