Nezaměstnanost v březnu klesla pod 4 procenta

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Nezaměstnanost v březnu klesla pod 4 procenta ilustrační foto
Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v březnu poklesl z 4,0 % na 3,9 %, což zaostalo za očekáváním analytiků předpokládajících pokles na 3,8 %. Tradičně nezaměstnanost v březnu začíná klesat v souvislosti se zahájením sezónních prací, letošní pokles byl očekáván o to citelnější z titulu nadstandardně teplého počasí, které umožnilo zahájit sezónní práce dříve. Navzdory tomu však podíl nezaměstnaných osob poklesl jen velmi mírně a méně, než odpovídá tradiční sezónnosti (graf 1). To pak vedlo k tomu, že podíl nezaměstnaných osob očištěný o sezónní vlivy – ač kosmeticky – vzrostl a mírně roste již od listopadu minulého roku (graf 2). 

Počet uchazečů o zaměstnání se v březnu snížil o 7,5 tisíce. To je však také hodnota nižší, než odpovídá tradičnímu březnovému vývoji a zejména v kontextu teplého počasí je o to nižší (graf 3). Pokud obhlédneme specifické pandemické roky 2020 a 2021, je březnový pokles počtu uchazečů v letošním březnu nejnižší od krizového roku 2013, kdy dosáhl necelých 6 tisíc. Z pohledu sezonně očištěného počtu uchazečů o zaměstnání tak meziměsíčně počet uchazečů vzrostl o necelé 1 %. 

Tuzemský trh práce je sice nadále ve stavu, kdy řada zaměstnavatelů má problém najít vhodné zaměstnance, určité známky ochlazování v posledních čtvrtletích však patrné jsou a tento vývoj bude pravděpodobně pokračovat i v letošním roce. To například naznačují i předstihové indikátory, kde respondenti v průmyslu i ve službách očekávají pokles zaměstnanosti v příštích měsících (graf 4). Podíl nezaměstnaných osob za 1. čtvrtletí také zaostal za odhadem zimní prognózy ČNB (3,9 vs. 3,7 %), což potvrzuje, že trh práce zkraje roku mírně zaostává za očekáváním ekonomů. Navzdory nevalnému ekonomickému vývoji a mírné recesi v loňském roce se však tuzemský trh práce udržel v dobré kondici a očekávaný nárůst podílu nezaměstnaných osob pro letošní rok je prozatím jen velmi mírný (3,8 v prognóze ČBA, 4 % v prognóze ČNB) oproti 3,6 % v loňském roce. To je také stále hodnota pod úrovní roku 2017, kdy tuzemský trh práce již vykazoval známky přehřívání (graf 5).