Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta ilustrační foto
Tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku dle předběžného odhadu zveřejněného dnes ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,2 %, zatímco v předešlém čtvrtletí poklesla o 0,6 %. Z meziročního pohledu pak zmírnila svůj propad na 0,2 % (oproti -0,8 % v předešlém čtvrtletí), graf 1. Vývoj byl v souladu s konsensem analytiků dle Reuters. Za celý loňský rok poklesl HDP o 0,4 %. Pro letošní rok se odhady prozatím revidují směrem dolů a očekává se relativně utlumený růst kolem 1 %. 

Dnes zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, statistický úřad pouze uvedl, že mezičtvrtletní růst HDP byl ovlivněn pozitivně zahraniční poptávkou a také spotřebou domácností. Dařilo se také zpracovatelskému průmyslu. V meziročním srovnání převážil negativní vliv tvorby hrubého kapitálu nad růstem zahraniční poptávky.

Vývoj tuzemské ekonomiky v závěru roku byl nakonec mírně příznivější, jelikož některé dřívější odhady naznačovaly jen stagnaci ekonomiky poté, co v předešlém čtvrtletí poklesla o 0,6 %. Tuzemské ekonomice se však nedaří nastartovat rychlejší růst a jako jediná v EU se ještě nedostala na předpandemickou úroveň HDP z posledního čtvrtletí roku 2019 (graf 2) a ve 4q23 zaostává o 1,4 %. Za tím stojí několik faktorů, tím nejvýznamnějším je výrazný propad spotřeby domácností, který je ve srovnání s ostatními zeměmi EU překvapivě silný a jde na vrub silnému propadu reálných příjmů domácností. Mohou zde však hrát roli i další efekty, například nákupy domácností v zahraničí či přechod do šedé ekonomiky. 

Za celý loňský rok skončila tuzemská ekonomika v mírném propadu o 0,4 % a nenaplnila tak očekávání postupného oživování. Přitom bez silného vlivu automobilového sektoru, který táhl celý průmysl, by byl pokles ekonomiky přesáhl 1 %. Odhady pro letošní rok zároveň příliš optimisticky také nevyznívají a vesměs se přehodnocují směrem dolů. Nedávno zveřejněná prognóza ministerstva financí čeká pro letošní rok růst ekonomiky o 1,2 % (oproti listopadovému 1,9 %), a na trhu přibývá odhadů čekající růst pod 1 %. To je zejména spojeno se slabším vývojem v zahraničí, automobilový sektor již letos nebude mít kapacitu růst tak rychlým tempem a nejistotu přináší opět zvyšující se problémy v dodavatelských řetězcích. Nicméně ani spotřeba domácností se na základě dosavadních indikátorů nebude zotavovat tak rychle, jak se předpokládalo. Na domácnosti bude stále doléhat růst životních nákladů posledních dvou let a mírný růst reálných mezd, který je pro letošní rok předpokládán, tak patrně nebude dostatečný impulz pro nastartování dynamičtější spotřeby. Proti růstově pak bude působit i konsolidační balíček a celkově tak růst tuzemské ekonomiky zůstane v letošním roce poměrně slabý.

Dnešní čísla tak skončila v souladu s očekáváním analytiků a nepatrně nad odhad poslední prognózy ministerstva financí (starší odhad ČNB: +0,1 qoq/ -0,1 % yoy), rizika vývoje pro letošní rok však zůstávají zvýšená a z dnešního pohledu by tak byl úspěch, kdyby růst ekonomiky v letošním roce překonal 1 %.