Březnová ekonomická aktivita ukázala relativně silná data, která naznačují spíše silnější růst ekonomiky v prvním čtvrtletí než oznámený 0,5% mezičtvrtletní růst HDP. To platí zvláště pro březnové 1,6% meziměsíční oživení u jádrového maloobchodu. Navzdory slabší aktivitě automobilového průmyslu a přechodné slabosti v energetice (-2,4 %), byl patrný i solidní růst průmyslové aktivity (0,4 %). Za tím stojí silnější růst zpracovatelského průmyslu (+0,7 %), kde negativní korekci po silném únorovém nárůstu automobilové produkce více než vykompenzovaly zbývající odvětví. A to včetně energeticky náročných odvětvích. Ty pravděpodobně od posledního loňského čtvrtletí benefitují ze silnější stavební výroby. U ní v březnu (+3,5 % meziměsíčně) došlo k oživení v segmentu budov (+3,5 %) doprovázeného pokračujícím silným růstem v infrastrukturní části (+3,6 %).
Poslední trend oživení překvapil svojí strukturou. Poslední trendy naznačují stále silný růst ve stavebnictví a překvapivě rovněž v průmyslu (oboje v lednu až v březnu s anualizovaným růstem o 7 %), následovaný zpomalujícím růstem ve službách (+4,6 %) a překvapivě mírnějším anualizovaným růstem okolo 2,5 % v maloobchodě. Zde se může projevovat slábnoucí růst mezd v průmyslu (viz níže a grafy 5 a 6). Dubnový sentiment ovšem nenaznačuje negativní změnu v nákupních plánech spotřebitelů. V dubnu bychom měli vidět silnější příspěvek energetiky k růstu průmyslové produkce, i když horší sentiment (kromě stavebnictví) představuje negativní riziko (i když čtvrtletní průzkum nebyl až tak negativní). Zhoršení sentimentu odráží americká cla, což negativně dopadne na českou exportní aktivitu. V ní podíl US destinace posílil o přibližně 0,5 % bodu přes tři procenta na celkových exportech (viz graf 7; a roli US v českých exportech diskutuji zde).
Navzdory slabé březnové (ale i únorové) exportní dynamice dosáhla v březnová obchodní bilance mírného rozšíření svého přebytku na 19 mld. Kč. To podpořily energie, zatímco mírnější přebytek u aut byl kompenzován mírnějším deficitem ve zbytku zahraničního obchodu. Ovšem za poslední tři měsíce automobilová část opět přispívají více k celkovému přebytku se svým anualizovaným přebytkem okolo 8 % HDP (viz graf 8), což podpořil mírnější deficit s energiemi, který se navrátil k -2 % HDP, zatímco zbytek zahraničního obchodu se zbožím dosahuje deficitu téměř 4 %.
Zpomalení růstu mezd v průmyslu. Navzdory relativně solidní průmyslové aktivitě je patrný pokračující pokles zaměstnanosti v průmyslu (-2,1 %yoy). Navíc, ačkoliv růst průměrné měsíční mzdy v průmyslu v březnu mírně zrychlil k 4,6 % meziročně, její průměrný růst v prvním čtvrtletí (4,3 % meziročně) zůstal pod 6,2% růstem v posledním loňském čtvrtletí. Navíc můj odhad měsíčního momenta výrazně zpomalil k 0,2 % meziměsíčně po sezónním očištění z průměrného loňského nárůstu o 0,5 %. Pokud nedojde k oživení růstu průmyslových mezd, jejich kvartální průměrný růst zpomalí k 4,4 % v druhém čtvrtletí letošního roku. Ovšem je rovněž možné, že současné zpomalení sezónně očištěné momenta je výsledkem distorze po sezónním očištění (kvůli rozdílnému počtu pracovních dní, jelikož podobný negativní efekt očištění byl dočasně patrný v březnu 2020 a 2021).