Duben přinesl zhoršení ekonomického sentimentu napříč sektory s výjimkou stavebnictví. Oboje je pochopitelné s ohledem na Trumpova cla, která mohou výrazně snížit ekonomický růst s disinflačními dopady, a s ohledem na situaci na českém trhu nemovitostí a plánované předvolební investice. Slabost v sentimentu se odráží do horších očekávání zaměstnanosti, což by mělo vést k dalšímu zvýšení podílu registrované nezaměstnanosti (4,2 % po s.o. v březnu vs. stále nižší obecná míra nezaměstnanosti).
Ovšem dubnový průzkum sentimentu nepřináší pouze negativní obrázek, který by vedl k okamžitému zvolnění inflačních tlaků a vytvořil by výraznější prostor pro rychlé snížení úrokové sazby ČNB. A to kvůli 6 faktorům, které diskutuji níže. Mezi ně především řadím vyšší využití výrobních kapacit, stále spíše proinflační limity, rovněž apetit spotřebitelů na trajektorii oživení a cenová očekávání nad dynamikou inflačního cíle ČNB.
Navzdory slabšímu dubnovému sentimentu mi jeho detaily akcentují fakt sílícího momentu jádrové inflace, který se nachází nad tolerančním pásmem inflačního cíle ČNB. Pokud na počátku května nepřijde studená datová sprcha a dojde-li k dalšímu rozvolnění Trumpových cel vůči Číně, pak bych na květnovém zasedání očekával ponechání úrokové sazby ČNB na 3,75 %.