Poslední čísla z trhu práce: V březnu pokračovala nezaměstnanost po očištění v růstu. Ovšem dynamika volných pracovních míst byla solidní. Průmyslové mzdy ve skutečnosti v únoru držely solidní momentum.
Ačkoliv podíl nezaměstnaných podle Úřadu práce v březnu poklesl na 4,3 % z únorových 4,4 %, tak se domnívám, že to odráží především sezónní práce. Odhaduji, že po sezónním očištění podíl nezaměstnaných ve skutečnosti lehce stoupl na 4,2 % z únorových 4,12 % a je tak výrazněji nad 3,7 % z března minulého roku. Počet dosažitelných nezaměstnaných stoupl meziměsíčně (po sezónním očištění) o pět tisíc na 290 tisíc, což je o více než 33 tisíc nad loňskou hodnotou. Tato čísla jsou lehce nad predikcí ČNB s nezaměstnaností na 4,1 % v prvních třech čtvrtletích tohoto roku a následně na 4,2 %.
Na druhou stranu pozoruji stále solidní dynamiku volných pracovních míst se stále rostoucími novými a uvolněnými pozicemi. Koncem dubna (24.) uvidíme, jak se v reakci na Trumpovy tarify budou vyvíjet očekávání zaměstnanosti po jejich mírném zlepšení v březnu.
Mírný, i když o něco silnější růst nezaměstnanosti může představovat negativní riziko pro očekávané, spotřebou tažené, oživení české ekonomiky. A to zvláště pokud Trumpova cla výrazněji zasáhnou exporty, což by dále snížilo poptávku po práci.
Na druhou stranu, ačkoliv průmyslové mzdy zpomalily svůj únorový jak nominální, tak reálný meziroční růst, tak náš hrubý sezónní odhad (ČSÚ nepublikuje celou časovou řadu) ve skutečnosti naznačuje stále solidní momentum průměrných průmyslových mezd. A to okolo 0,5 % meziměsíčně v posledních třech měsících, tedy stále okolo 6 % meziročně. Ovšem i tak by musely měsíční březnové mzdy v průmyslu přidat, aby zabránily zpomalení jejich růstu k 5,6 % v Q1-2025.