ČNB snížila dle očekávání sazby o půl procentního bodu

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
ČNB snížila dle očekávání sazby o půl procentního bodu ilustrační foto
ČNB na dnešním jednání snížila úrokové sazby o 0,5 p.b., což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Hlavní sazba ČNB se tak dostala na 5,25 % a je nejnižší od dubna roku 2022 (graf 1). Ačkoli se inflace nachází již na 2% cíli centrální banky, ČNB postupuje v opatrnějším snižování sazeb, což avizovala již od zahájení cyklu poklesu sazeb koncem minulého roku. To je však v kontextu posledního vývoje na trzích a výrazného přehodnocení rychlosti snižování sazeb ze strany Fedu předpokládatelný postup. Nejistotou také zůstává zvýšená inflace u služeb, která nabádá k opatrnému uvolňování měnové politiky nejen v ČR, ale i v USA či eurozóně. Trh je v posledních týdnech spíše ve vleku globálních událostí a tuzemské úrokové sazby delších splatností se dostaly na nejvyšší úroveň od konce minulého roku, což bude snižovat prostor pro rychlý pokles hypotečních sazeb navzdory dnešnímu snížení sazeb ČNB. 

Dnešní rozhodnutí centrální banky se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou ČNB, resp. 3M Priborem. Lze tak očekávat další pokles úrokových sazeb u korporátních úvěrů, kde se průměrná sazba u korunových úvěrů dostala v březnu na 7,3 %, což byla nejnižší úroveň od dubna roku 2022 (graf 2). Úrokový rozdíl mezi korunovými a eurovými půjčkami se tak v březnu snížil jen na jeden procentní bod, zatímco ještě v první polovině loňského roku se pohyboval kolem 4 p.b. a nejvýraznější – i přes 6 p.b. – byl v polovině roku 2022.

Také úrokové sazby u vkladů se budou snižovat v souladu s poklesem hlavní sazby ČNB, což indikuje již vývoj vkladových sazeb s dohodnutou splatností, a to jak u domácností, tak firem – ty jsou v současnosti nejnižší od poloviny roku 2022 a od svých nejvyšších hodnot v polovině loňského roku poklesly zhruba o jeden procentní bod (graf 3). 

Pro hypoteční sazby dnešní rozhodnutí centrální banky nakonec žádný citelný vliv mít nemusí – jednak tato informace je v delších sazbách již obsažena, jednak tyto zmíněné sazby byly v posledních týdnech citelně ovlivněny globálním vývojem a zejména přehodnoceným očekávání trhu ohledně rychlosti poklesu sazeb Fedu. Delší mezibankovní sazby, které jsou pro hypoteční sazby klíčové, se v posledních týdnech zvýšily téměř o jeden procentní bod a jsou tak nejvyšší od přelomu listopadu a prosince minulého roku (graf 4). Tento vývoj tak bude nastolený trend rychlejšího poklesu hypotečních sazeb pozorovaný od začátku roku brzdit navzdory dnešnímu snížení sazeb ze strany ČNB. V březnu se průměrná hypoteční sazba snížila o dvě desetiny procenta a dostaly se na 5,19 %, tj. na nejnižší úroveň od června 2022 (graf 5).
Aktualizace po tiskové konferenci

Tisková konference po měnovém jednání ČNB vyzněla v jestřábím duchu, zejména proto, že nová trajektorie úrokových sazeb se v nové prognóze citelně zvýšila. Prognóza zároveň očekává příznivější ekonomický růst v letošním roce a nižší inflaci. Guvernér Michl zmínil, že bankovní rada bude postupovat při dalším snižování sazeb ještě opatrněji, což naznačuje, že od příštích jednání je pravděpodobný pokles sazeb spíše o čtvrt procentního bodu a na některých jednáních zůstanou sazby stabilní. Na konci roku nyní trh čeká hlavní sazbu mírně pod hranicí 4,5 %, stejně jako prognóza ČNB. Trh se tak vrátil k očekávání vyšších sazeb po delší dobu a koruna tak na dnešní „jestřábí“ tiskovou konferenci a prognózu zareagovala posílením pod 25 Kč za euro.

Nová prognóza zaznamenala několik změn, příznivější očekávání růstu pro letošní rok (1,4 % vs 0,6 % v zimní prognóze) či nižší inflace (2,3 % vs 2,6 % v zimní prognóze). Ty byly trhem a analytiky do velké míry předpokládané, stejně tak výhled na slabší korunu (25 v průměru vs 24,4 v zimní prognóze). Větší překvapení pro trh byla trajektorie sazby 3M Pribor, která se pro konec letošního roku zvýšila o 1,4 p.b., a to z 2,93 v 4q24 na 4,28 %. To je poměrně citelný nárůst, který byl pro trh hlavním „jestřábím“ faktorem (viz tabulka a graf 6).

Guvernér Michl potvrdil, že modelový předpoklad neutrální sazby r* se nezměnil, tu model pořád předpokládá na 3% nominální úrovni (1 % reálná sazba a 2 % inflace), a k této úrovni tak sazby směřují v prognóze do konce roku 2025. Guvernér také opět zmínil, že bankovní rada vidí sazby výše, a to zhruba kolem 3,5 %.
Bankovní rada dle guvernéra však stále hodnotí rizika prognózy jako mírně proinflační. Rychlost dalšího snižování sazeb se bude odvíjet od toho, jak ČNB vyhodnotí setrvačnost poklesu inflace, vývoj kurzu koruny a dalších makroekonomických dat včetně trhu práce, fiskální politiky či kroků zahraničních centrálních bank. Guvernér Michl opět zopakoval, že proces snižování sazeb může být i zastaven. 

Co z toho plyne: Je patrné, že bankovní rada bude preferovat dále snižovat sazby velmi opatrně – což je pochopitelné nejen s ohledem na stále zvýšenou inflaci služeb, ale také na nejistotu vývoje sazeb ECB a zejména Fedu, kde došlo v posledních týdnech k výraznému přehodnocení očekávání. Od příštích měnových jednání ČNB lze tak čekat pokles sazeb spíše o tradiční čtvrtku. Na některých pak mohou zůstat sazby nezměněny, patrně na zářijovém či prosincovém „malém jednání“, kdy bankovní rada nemá k dispozici novou prognózu. To by dostalo hlavní sazbu ČNB do konce roku na 4,5 %, což jsou zhruba i současná tržní očekávání. Ta vidí sazbu 3M Pribor na 4,3 %, nicméně stále bude v té době existovat negativní spread mezi 3M Pribor a 2T repo (graf 7). V roce 2025 pak může ČNB snížit sazby celkově o jeden procentní bod a do konce roku se tak dostat na úroveň 3,5 %, o které hovoří i bankovní rada.  Očekávání „vyšších sazeb po delší dobu“ se tak do velké míry opět vrátila na scénu, což bude brzdit dosavadní trend zrychlování poklesu hypotečních sazeb.