Tento text shrnuje čtyři vybrané střípky z mých poznámek, které jsem sdílel v rámci panelové diskuse na téma Devizové rezervy a hospodaření centrálních bank při příležitosti Diskusního fóra ČNB v Plzni 29. dubna 2025. Ty čtyři střípky: účetní ztráta vs. hmatatelné náklady měnové politiky ČNB; kumulace devizových rezerv ČNB a české bankovní likvidity; dividenda z centrální banky do polského státního rozpočtu; argument dlouhého horizontu v diversifikaci devizových rezerv v kolizi s návrhy na nižší úroveň devizových rezerv ČNB.
Hlavní závěry: 1) Ztráta ČNB není v současnosti pouze účetní ztrátou, ale řešení vyšších nákladů na provádění měnové politiky spočívá ve zvýšení potenciálu ekonomiky; 2) vysoké rezervy nejsou pouze pozůstatkem devizových intervencí z let 2013-2017, ale rovněž odráží konverzi EU fondů v bilanci ČNB, která v podstatě redistribuovala s tím spojené náklady a zisky v ekonomice; 3) „dividendy“ do polského státního rozpočtu dosáhly od roku 2011 průměrných 0,22 % HDP, což je ilustrativně v českých reáliích 17,5 mld. Kč v cenách roku 2024.
Více diskuse s grafy níže a více střípků viz záznam na stránkách ČNB.
1. Ztráta ČNB není v současnosti pouze účetní ztrátou, ale řešení vyšších nákladů na provádění měnové politiky spočívá ve zvýšení potenciálu ekonomiky
Hospodaření ČNB výrazně ovlivňuje vývoj devizových rezerv, jenž na výsledovku centrální banky dopadá dvěma kanály. Za prvé skrze přecenění zahraničních aktiv kvůli pohybu měnového kurzu. Posílení koruny vůči EUR o 1Kč vede, podle člena BR Jana Kubíčka (Plzeň, 29. dubna 2025), k negativnímu přecenění současné (korunové) výše devizových rezerv o 130 mld. Kč. To zhruba odpovídá mému odhadu, kdy 1% přecenění měnového kurzu vede k změně výše korunové hodnoty rezerv ČNB o 30 mld. Kč. Za druhé výsledovku ovlivňují (opět oběma směry) výnosy z devizových rezerv, tedy například úroky z vkladů, dluhopisů, dividendy z akcií.
Ovšem v posledních letech, zvláště od roku 2018, kdy inflační vývoj přinutil ČNB zvýšit úrokové sazby, je její hospodaření negativně ovlivněno náklady na provádění měnové politiky. Tu ČNB uskutečňuje stahováním bankovní likvidity v ceně její dvoutýdenní repo sazby. Zde se již nejedná o účetní přecenění hospodářského výsledku, ale o realizovaný náklad. V tomto případě si ČNB v posledních dvou letech vypomohla neúročením povinných minimálních rezerv (od podzimu 2023; obdobně jako ECB), jejichž výše byla od roku 2025 zdvojnásobena na 4 % (to už bez ECB). To je částečně kompenzováno oběživem, tedy hotovostí, která je obdobně jako stahovaná likvidita na straně pasiv ČNB, ovšem zatížena nulovým úrokem.
V současné době se jeví, že ve střednědobého horizontu nepředstavuje koruna tak výrazný náklad pro hospodářský výsledek (s ohledem na slábnoucí konvergenční příběh) jako představuje úroveň neutrální úrokové sazby, kterou ČNB bude vyplácet za stahovanou likviditu bankovnímu sektoru. A zde se opět vracíme ke klíčovému problému české ekonomiky. Klíčovou otázkou tedy je, jak zvýšit potenciál české ekonomiky. Jeho zvýšení by se následně odrazilo v mírnějších inflačních tlacích, v nižší rizikové prémii, a tedy i v nižší rovnovážné úrokové sazbě ČNB, za kterou centrální banka stahuje přebytečnou likviditu bankovního sektoru.