Český průmysl v únoru vzrostl o 0,7 procenta

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Český průmysl v únoru vzrostl o 0,7 procenta ilustrační foto
Průmyslová produkce v únoru mírně pozitivně překvapila, když meziročně vzrostla o 0,7 %, zatímco konsensus analytiků dle Reuters očekával mírný pokles o 0,3 %. Na druhou stranu čísla z ledna byla revidována směrem dolů a průmysl předešlý měsíc poklesl o 0,4 % oproti původní stagnaci (graf 1). Nejvýrazněji přispěla k růstu výroba automobilů, která meziročně vzrostla o 9 %. Optimisticky vyznívají i nové zakázky, které zrychlily nejen meziročně, ale i meziměsíčně. Společně s více optimistickými hodnotami předstihových indikátorů a zlepšení průmyslu v Německu přináší poslední čísla mírný optimismus ohledně dalšího vývoje.  Za celý rok 2023 průmysl poklesl o 0,8 % (po revizi), pro letošní rok konsensus ekonomů čeká růst průmyslu kolem 1,5 %.

Z meziměsíčního pohledu (po sezónním očištění) vzrostl průmysl v únoru o silných 1,9 % zatímco v lednu o 2,8 % poklesl. Nejvíce přispěl k růstu váhově nejsilnější automotive, kde výroba meziměsíčně přidala přes 6 %, dařilo se však také výrobě ostatních dopravních prostředků, výrobě počítačů či stavebních materiálů. Druhý měsíc v řadě naopak klesá výroba strojů. Růst ve většině odvětví průmyslu byl však nad svým 3měsíčním průměrem s výjimkou např. výroby elektřiny, kde se projevila teplejší zima. 

Z meziročního pohledu průmysl vzrostl o 0,7 %, jedná se však o hodnotu očištěnou o kalendářní vlivy, bez očištění růst činil 1,5 %. Nejvýraznější příspěvek k růstu měla opět výroba automobilů (1,7 pb), která meziročně rostla o 9 % (graf 2). Opačným směrem pak působila výroba strojů a zařízení a výroba elektřiny s negativním příspěvkem kolem 1 pb.

Nové zakázky v únoru příjemně překvapily, když meziměsíčně přidaly o 5 % a meziroční dynamika se dostala k 9 %. Do velké míry byla dynamika tažena výrobou automobilů, kde zakázky vzrostly meziročně o 25 %. Ačkoli částečně jde o vliv nízké srovnávací základny, meziměsíční nárůst zahraničních zakázek v automotive činil přes 10 % (graf 3).

Únorové hodnoty z průmyslu tak lze hodnotit vesměs pozitivně a v kombinaci s lépe vyznívajícími předstihovými ukazateli naznačují opatrný obrat k lepšímu v doposud utlumené průmyslové produkci a zahraniční poptávce. Ačkoli je prozatím brzo pro více optimistické závěry z jednoho měsíčního pozorování, příznivější hodnoty přišly i z únorového německého průmyslu, kde výroba citelně předčila očekávání a rostla o 2 %, i když v meziročním srovnání zůstává citelně v poklesu (graf 4).