Ceny výrobců vyzněly v říjnu opět smíšeně, ačkoli samotné ceny průmyslových výrobců klesly nad očekávání, ceny zemědělských výrobců – zejména rostlinné výroby – pokračovaly v poměrně výrazném meziměsíčním růstu, který je citelně nad rámec tradiční sezónnosti. Mírně v růstu pokračovaly i ceny tržních služeb, ačkoli meziměsíční růst se nevymykal říjnovému průměrnému vývoji v minulých letech. Pro nadcházející měnové jednání ČNB dnešní čísla tak jasnější indikace možného rozhodnutí bankovní rady neposkytují, své argumenty si v nich naleznou jak zastánci začátku snižování sazeb, tak ti, kteří by s poklesem ještě počkali na začátek příštího roku.
Ceny průmyslových výrobců v říjnu poklesly o 0,1 % mom, zatímco konsensus analytiků očekával růst o 0,3 %. Meziroční dynamika pak zvolnila na 0,2 % yoy (očekávání +0,6 % yoy) po zářijových 0,8 % (graf 1). Ačkoli meziměsíční pokles byl tažen zejména cenami koksu a rafinovaných ropných produktů, které naopak v září rostly, v poklesu pokračovala i celá řada průmyslových odvětví. Za meziročním snížením cen také stály nejvíce ceny koksu a raf. ropných produktů, kde meziroční dynamika propadla z -20 na cca -30 %, ale dezinflační či deflační proces pokračoval u většiny průmyslových odvětví.
Ceny zemědělských výrobců pokračují v dvouciferném meziročním poklesu, nicméně ceny rostlinné výroby začaly od září v meziměsíčním pohledu opět zrychlovat, a to nad rámec běžné sezónnosti (graf 2 a 3), což meziroční propad cen rostlinné výroby zmírňuje (z -26 % v srpnu na -10 % v říjnu).
Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly, meziroční růst zpomalil ze 4 na 3,6 %, což je průměrná hodnota růstu v roce 2020. Ceny stavebního materiálu klesají již 7 měsíců v řadě a v posledních dvou měsících klesají i z meziročního pohledu (-0,7 % yoy, graf 4).
Ceny služeb pro podniky vzrostly o 0,3 %, meziroční dynamika mírně zrychlila z 5,1 % na 5,3 %. Ačkoli meziměsíčně ceny rostly v letošním říjnu více než loni, nevybočují z dlouhodobějšího vývoje pro říjen a jsou tak v souladu s běžnou sezónností.