Pravděpodobně nastíněný další pokles úrokových sazeb, zhoršení výhledu na globální ekonomiku, který vyústil v příznivější vnější cenové prostředí přiměly většinu bankovní rady ČNB přistoupit k dalšímu, i když opatrnému, snížení úrokové sazby o 0,25% bodu na 3,5 %. Naopak přetrvávající silnější růst cen ve službách, solidní ekonomický růst spojený s nadprůměrným růstem mezd opět ponechal komunikaci v jestřábím tónu a vedl jednoho člena bankovní rady k hlasování pro ponechání úrokové sazby na nezměněné úrovni.
Rozhodnutí bylo v souladu se zaceněním trhu (dále směřující ke 3 % v první polovině roku 2026) a většinou analytiků (13 z 15 oslovených Reuters), zatímco se přiznávám, že jsem spatřoval více důvodu pro ponechání úrokové sazby na nezměněné úrovni na 3,75 %.
V predikci a klíčových předpokladech byly provedeny spíše kosmetické změny, což pravděpodobně odráží nejistotu spojenou s vyústěním celních válek. Bude zajímavé sledovat, zda ČNB v pondělí 12. května představí rovněž alternativní scénáře možného vývoje, které zmínil Guvernér Michl.
ČNB se rozhodla pro květnové snížení úrokové sazby s ohledem na dva faktory:
1. ČNB vnímá i novou úroveň nastavení úrokové sazby na stále restriktivní reálné úrovni (To platí s ohledem na minulý a očekávaný růst spotřebitelské inflace. Ovšem to platí méně s ohledem na očekávaný růst reálných mezd či současný růst cen nemovitostí, ale to jsou pouze alternativní pohledy, avšak spojené se současným inflačním pnutím.)
2. došlo ke snížení rizika dovezené inflace (Zde mi není zřejmé, zda to odráží nižší ceny komodit či riziko nižších dovážených cen kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou a zároveň tento faktor nepatřil mezi rizika inflačního výhledu ČNB v prvním čtvrtletí).
Výhled centrální banky na úrokovou sazbu počítá se strmější poklesem úrokové sazby ČNB v porovnání s únorovou predikcí ČBA ke 3,25 % na konci letošní roku a dále ke 3 % v roce 2026, což je v souladu s ohledem na negativní dopad celních válek na českou ekonomiku. Predikci ČNB lze považovat asi za optimistickou s ohledem na výhled HDP, zvláště pokud se celní války vrátí na úroveň z počátku dubna, což ovšem mohou korigovat stále solidní čísla o současném ekonomickém vývoji. Na druhou stranu může predikce čelit inflačnímu riziku, pokud dojde k dalšímu utlumení celních válek, kvůli silnějšímu růstu ekonomiky, a to právě s ohledem na stále solidní čísla ekonomického vývoje.