Maloobchodní tržby dopadly nad očekávání

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Maloobchodní tržby dopadly nad očekávání ilustrační foto
Maloobchodní tržby (bez automobilů) v červnu zmírnily svůj meziroční propad, a to na -4,1 % z květnových -6,2 % (před revizí -6,1).  Vývoj skončil nad konsensem analytiků předpokládajícím pokles o 5,5 %, čísla maloobchodu však bývají nyní výrazněji revidována. Meziměsíčně tržby rostly druhý měsíc v řadě o 0,3 %, což bylo taženo zejména prodejem potravin a pohonných hmot. Červnová čísla z maloobchodu tak naznačují mírné oživování poptávky spotřebitelů, ačkoli meziroční propad zůstává poměrně citelný již čtrnáctý měsíc v řadě. Zmírnění meziročního propadu bylo taženo nižší srovnávací základnou a tento efekt bude pokračovat i v příštích měsících. Za prvních 6 měsíců letošního roku tržby meziročně poklesly o 7 %, v druhé polovině roku se však bude propad zmírňovat. Ekonomický konsensus v současnosti čeká propad tržeb za celý rok o 3,6 %, tedy na obdobné úrovni, jako byl v loňském roce.

Maloobchodní tržby pokračovaly v červnu v mírném meziměsíčním růstu o 0,3 %, růst byl tažen solidním růstem potravin (+0,7), kde se jedná o první meziměsíční nárůst od ledna, a pokračujícím růstem cen pohonných hmot (+0,9). Tržby u nepotravinářského zboží nepatrně poklesly, nicméně i zde většina segmentů zaznamenala mírný růst tržeb a pokles zaznamenaly jen prodeje přes internet a s počítačovým zbožím. Tržby pohonných hmot pokračovaly také v mírném růstu, nicméně silné hodnoty z května byly revidovány citelně směrem dolů (2,6 vs 4,). 

V meziročním srovnání pokračoval propad tržeb jak u potravin (-5,3 % po -7,0 % v květnu) i nepotravinářského zboží (-6,6 % po -8,8 % v květnu) s tím, že květnové hodnoty statistici revidovali směrem k horšímu u potravin a pohonných hmot a u nepotravinářského zboží je mírně zlepšili. Působení nízké srovnávací základny však vede k tomu, že meziroční propady zvolňují (graf 1). 

Celkově se tržby v červnu v reálném vyjádření pohybovaly 5,1 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019, u potravin pak dokonce o 11 %, v nominálním vyjádření však domácnosti zaplatily přes 20 % více (graf 2). 

Červnové maloobchodní tržby dopadly nad očekávání a vyslaly mírný pozitivní signál, že se poptávka spotřebitelů začíná postupně zlepšovat. Optimismus však mírní skutečnost, že statistici čísla maloobchodu poměrně citelně revidují, a tak se čísla za měsíc mohou poměrně citelně změnit. Za první polovinu letošního roku tržby klesají o výrazných 7 % (graf 3, u potravin o 7,9 %, u nepotravinářského zboží o 8,9 %). Ačkoli jejich meziroční propad začne slábnout z titulu nižší srovnávací základny a poslední číslo bylo nad očekávání trhu, za celý letošní rok tržby patrně směřují k obdobnému poklesu, jako v loňském roce, a to kolem 3,5 %.