Ceny většiny výrobců v srpnu rostly, v zemědělství ale pokračuje výrazný pokles

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Ceny většiny výrobců v srpnu rostly, v zemědělství ale pokračuje výrazný pokles ilustrační foto
Ceny výrobců vyzněly v srpnu smíšeně, zatímco ceny zemědělských výrobců pokračovaly v silném poklesu, ceny průmyslových výrobců po půlročním poklesu meziměsíčně vzrostly a také ceny služeb rostly z meziměsíčního pohledu více, než odpovídá tradiční sezónnosti. Dezinflační trend u cen výrobců tak zvolnil.
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně dále citelně poklesly (-4,5 % mom), a to jak u živočišné (-2,6) tak rostlinné výroby (-6,3 % mom). Příznivé je, že meziměsíční propad byl v obou případech nad rámec běžné sezónnosti, která je silná zejména u rostlinné výroby (viz graf 1, subgrafy 4-6). Meziročně tak ceny začaly poprvé od května 2021 klesat u živočišné výroby, u rostlinné meziroční propad dále zesílil na 26 %. 

Ceny průmyslových výrobců vzrostly nad očekávání trhu (+0,1) o 0,2 %, meziroční růst cen tak mírně zrychlil z 1,4 na 1,8 %. Meziměsíční růst byl tažen zejména růstem cen rafinovaných ropných produktů, což souvisí s růstem cen ropy na světových trzích. Naopak bez energií ceny průmyslových výrobců klesaly o 0,4 %, tj. obdobným tempem jako v předchozích měsících. Ceny potravinářské výroby poklesly o 0,8 %, tj. nejvíce od konce minulého roku, a snížily tak tempo meziročního růstu z 4,9 na 3,3 % yoy, což je pozitivní zpráva z pohledu dalšího vývoje cen potravin pro domácnosti.

Ceny stavebních prací pokračovaly v mírném meziměsíčním růstu, meziroční dynamika zpomalila z 4,8 na 3,7 %, což je průměrná hodnota růstu v roce 2020. Ceny stavebního materiálu klesají již 5 měsíců v řadě a meziroční růst se tak již zastavil, zatímco ještě v březnu byl dvouciferný.

Ceny služeb pro podniky vzrostly o 0,6 %, zejména růstem cen za reklamní služby (+7 %) a cen za právní a účetní služby (graf 3). V případě reklamních služeb byl meziměsíční nárůst slabší než v srpnu minulého a předminulého roku, u právních a účetních služeb byl však výrazně nad rámec sezónního vývoje. Ceny služeb tak opět přináší mírná rizika, že se může růst cen začít přesouvat do těchto cenových okruhů, což naznačovala i data ze začátku roku. Nicméně srpnový atypický nárůst byl prozatím koncentrován jen do několika specifických odvětví a růst cen nebyl plošný, což je v tomto kontextu pozitivní zpráva i pro ČNB. Ta na svém měnovém jednání koncem září nastavení sazeb nezmění, trh však prozatím nemá jasno, zda první snížení sazeb nastane již v listopadu, nebo až začátkem příštího roku.