Mzdy ve 3. čtvrtletí vzrostly o 7,1 %, meziroční propad reálných mezd zpomalil

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Mzdy ve 3. čtvrtletí vzrostly o 7,1 %, meziroční propad reálných mezd zpomalil ilustrační foto
Růst průměrné mzdy ve 3. čtvrtletí dosáhl 7,1 % (graf 1). Oproti předešlému čtvrtletí, kdy meziroční růst dosáhl 8 % (před revizí 7,7 %) tak zpomalil. Konsensus analytiků dle Reuters činil 7,2 %, odhad ČNB 7 %, dnešní hodnota tak skončila velmi blízko zmíněných odhadů. Inflace ve druhém čtvrtletí poklesla na 8 %, meziroční propad reálných mezd tak zpomalil na 0,8 % po 2,8 % ve 2. čtvrtletí (graf 2), což představuje nejmenší propad reálných mezd od konce roku 2021, kdy začaly klesat. Reálné mzdy klesají již 2 roky v řadě a vrátily se tak na úroveň začátku roku 2018. Průměrná mzda činila ve 3. čtvrtletí 42 658 Kč, mediánová pak 37 492 Kč. Za celý letošní rok čeká prognóza ČBA i ČNB růst nominálních mezd o 8 %, v příštím roce pak ČBA o 6,5 %, ČNB o 7,2 %. 

Nejrychleji rostly mzdy ve 3. čtvrtletí (stejně jako v přechozích čtvrtletích) v odvětví výroby a rozvodu elektřiny a plynu (+13,7 % yoy), následováni IT (9 %), nejpomaleji naopak ve vzdělávání a finančnictví (viz tabulka). V prvních dvou zmíněných odvětvích byl růst mezd nejsilnější i ve srovnání s předpandemickým 3. čtvrtletím 2019 a přesáhl již 30 %, naopak nejmenší nárůst za poslední 4 roky zaznamenala veřejná správa následována finančnictvím (tabulka, poslední sloupec).

ČNB očekávala růst mezd ve 3. čtvrtletí ve výši 7,1 %, v tržních odvětvích o 7,5 %, v netržních pak o 4,8 %. Údaje za 3. čtvrtletí byly v tomto ohledu v souladu s odhady centrální banky, pozitivněji pak vyznívá skutečnost, že čísla za 1. a 2. čtvrtletí byla revidována mírně nahoru, a to především pro tržní odvětví. Tradiční mezičtvrtletní pokles mezd ve 3. čtvrtletí byl však díky revizím silnější, než se očekávalo, a nad rámec tradiční sezónnosti (graf 3). Po sezónním očištění mzdy druhé čtvrtletí v řadě mezikvártálně již rostly.

Reálné mzdy po citelném poklesu v loňském roce o 8,5 % budou klesat i letos, ačkoli podstatně mírnějším tempem kolem 2,5 %. Růst reálných mezd však z mezičtvrtletního pohledu nastane již v posledním čtvrtletí letošního roku, meziroční růst se ale vrátí až v příštím roce, kdy by měl dosáhnout téměř 4 %.