Ceny výrobců v červnu pokračovaly v poklesu, pro ČNB vyznívají příznivě

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Ceny výrobců v červnu pokračovaly v poklesu, pro ČNB vyznívají příznivě ilustrační foto
Ceny výrobců v červnu pokračovaly v dezinflaci, meziměsíční pokles cen však oproti květnu zvolnil. 
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně dále poklesly (-0,9 % mom) oproti květnu však citelné méně (-5,2 %) a vývoj cen rostlinné výroby se vrátil k běžnému červnovému vývoji předešlých let. Meziročně ceny však klesají o 14 % (viz graf 1 a 2 pro sezónní vývoj).

Ceny průmyslových výrobců poklesly o 0,3 %, meziroční růst cen zpomalil z 3,6 na 1,9 %, což bylo v souladu s odhadem analytiků. Na zpomalení meziročního růstu cen se ze 40 % podílely ceny energií z titulu vysoké srovnávací základny, ačkoli meziměsíčně ceny energií vesměs stagnovaly, ale mimo ceny energií je patrná dezinflace jako v předešlých měsících u potravinářské výroby, což je pozitivní zpráva z pohledu dalšího vývoje cen potravin pro domácnosti.

Ceny stavebních prací meziměsíčně stagnovaly, meziměsíční vývoj se však na rozdíl od předešlých měsíců dostal blíže průměru minulých let (meziročně ceny rostly o 6 %).  Ceny stavebního materiálu třetí měsíc v řadě meziměsíčně mírně poklesly a meziroční růst zpomalil na 1,2 %, zatímco ještě v březnu byl dvouciferný.
 
Ceny služeb pro podniky mírně poklesly o 0,1 %, ačkoli v minulosti býval pokles v červnu nepatrně silnější. Nicméně od května se vývoj cen ve službách vrátil více k běžnému vývoji, červnová čísla v tomto ohledu mírně zrychlila a stále tak indikují mírná rizika, že v tomto cenovém okruhu mohou inflační tlaky přetrvávat vyšší. Vývoj se však v květnu a červnu oproti dřívějším měsícům výrazně zlepšil, což z pohledu inflačních tlaků je pozitivní zpráva (viz 2. graf v sadě sezónních grafů).

Inflační vývoj z podnikových cen v červnu lze hodnotit vesměs pozitivně, ačkoli meziměsíční propad nepokračoval v takové intenzitě jako v květnu, dezinflační trend je jasný a například u služeb ceny přestaly „utíkat“ běžnému dlouhodobému vývoji, což představovalo vyšší riziko. Za 2. čtvrtletí tak ceny v zemědělství i průmyslu skončily pod odhadem prognózy ČNB (průmysl: +5,3 yoy vs. +4,0 / zemědělství: -4,7 yoy vs. -8 %), což je pro centrální banku dobrá zpráva, stále však očekáváme, že bankovní rada prozatím ponechá úrokové sazby na stávající úrovni (ačkoli model samotný bude již požadovat jejich snížení), a k poklesu sazeb nepřistoupí dříve než v závěru letošního roku, případně až začátkem roku příštího.