Zrychlení inflace o 0,5 procentního bodu v červnu je z velké části výsledkem vývoje cen v dopravě (+0,19 p. b., z toho 0,17 p. b. připadá na pohonné hmoty) a u potravin, nápojů a tabáku (+0,17 p. b.; viz graf 3). Meziročně je inflace téměř o 1 p. b. vyšší než v červnu loňského roku, kdy dosahovala 2 %. Hlavními tahouny jsou znovu ceny potravin, zatímco ceny v dopravě, energií, ale i restauracích vykazují mírnější meziroční růst než před rokem (viz graf 4). U obou zmíněných tahounů červnového zrychlení meziročního růstu CPI jde především o efekt nízké srovnávací základny: letos v červnu ceny potravin vzrostly mírně více, než je běžné, zatímco růst cen dopravy odpovídá sezónnímu vzorci. Loni však oba segmenty zaznamenaly výrazný meziměsíční pokles (viz světle modré tečky v grafu 5) který z červnového meziročního čísla vypadl, čímž se dostalo na 2,9 %.
Meziměsíční růst celkové inflace po sezónním očistění zůstává v souladu s inflačním cílem a potvrzuje roli bazických efektů ve vyšším meziročním růstu CPI v červnu. Zajímavé je vidět odlišné přispěvatele k meziměsíční dynamice CPI než v minulých měsících (méně služeb mezi tahouny inflace a zároveň některé – dovolené – na druhé straně; viz graf 6). Poblíž inflačního cíle se ovšem nenachází meziměsíční dynamika jádrové inflace, která v červnu pouze mírně zpomalila na 0,27 %. To je poblíž průměru posledních tří měsíců (0,28 %).
Ovšem na pozadí lze pozorovat zajímavý vývoj. Ceny zboží v jádrové inflaci vykázaly silnější meziměsíční růst druhý měsíc v řadě. Na druhou stranu ceny jádrových služeb (neobchodovatelné statky po vyloučení imputovaného nájemného) výrazně zpomalily (viz graf 7). Další měsíce nám naznačí, zde se jednalo o nějakou sezónní distorzi nebo jsme svědky počátku desinflace v segmentu, který v posledních kvartálech trápil jádrovou inflaci (poslední údaje o jednotkových mzdových nákladech v Q1-2025 ovšem nebyly příliš podpůrné pro silnou desinflaci v segmentu služeb). Naopak ceny imputovaného nájemného pokračovaly v silném meziměsíčním růstu.
Výhled inflace pro zbytek roku zůstává zvýšený, ale nikoli alarmující. Ve druhé polovině roku očekávám meziroční tempo růstu CPI okolo 2,7–2,8 %, což by znamenalo celoroční průměr 2,6–2,7 % po 2,4 % v roce 2024.
Posilující česká koruna přestavuje pozitivní desinflační faktor, zatímco přetrvávající vyšší růst jednotkových mzdových nákladů a vyšší růst cen nemovitostí představují riziko pokračujícího silnějšího růstu spotřebitelských cen. Ovšem oba tyto proinflační faktory by mohly v druhé polovině roku oslabit. Zatímco ceny novostaveb pokračovaly v květnu v růstu, tak růst za dosavadní druhé čtvrtletí se zdá být mírnější. Zatímco ceny novostaveb v květnu dále rostly, tempo růstu ve 2. čtvrtletí se zdá být umírněnější. Zároveň klesá počet realizovaných transakcí, což může indikovat ochabující poptávku při stále vysokých cenách. To by mohlo v závěru roku zpomalit růst imputovaného nájemného, jehož meziroční dynamika zrychlila v červnu téměř na 5 % z méně než 3 % na začátku roku.
Trh práce: červnová registrovaná nezaměstnanost: opět vyšší ve spojení se slabou dynamikou volných pracovních míst (viz graf 12). Registrovaná nezaměstnanost v červnu opět mírně vzrostla. Podle našich odhadů činil sezónně očištěný podíl nezaměstnaných 4,42 %, oproti 4,37 % v květnu. Neočištěná míra podle dat Úřadu práce zůstala na 4,2 %, tedy prakticky beze změny. Meziměsíční pokles sezónně neočištěné míry odráží obvyklý červnový sezónní efekt, přestože celkově dochází k mírnému cyklickému zhoršení. V meziročním srovnání se červnový podíl nezaměstnanosti nachází 0,6% bodu nad její úrovní 3,6 % z června 2024.
V roce 2024 dosáhl tento podíl nezaměstnaných 3,8 % a jeho letošní průměr se prozatím nachází na 4,2 %. V porovnání s počátkem ruské invaze na Ukrajinu se tak podíl nezaměstnaných nachází 1,1% bodu nad 3,3% úrovní z prvního čtvrtletí 2022 a je o 1,6% bodu vyšší, než byl předcovidový průměr 2,8 % v roce 2019. Od roku 2005 dosáhl podíl registrovaných nezaměstnaných dle našeho sezónního odhadu nejnižší úrovně 2,7 % v červnu 2019, zatímco jeho nejvyšší úroveň ve výši 8 % pochází z listopadu 2013.