Ceny výrobců v listopadu převážně rostly, v zemědělství ale pokračuje pokles

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Ceny výrobců v listopadu převážně rostly, v zemědělství ale pokračuje pokles ilustrační foto
Ceny výrobců v listopadu překvapily vesměs slabším růstem, a to napříč sledovanými kategoriemi. Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně poklesly o 0,4 %, zatímco trh čekal pokles menší (-0,2 %), ceny zemědělských výrobců – zejména rostlinné výroby – po překvapivém říjnovém růstu citelně korigovaly, také ceny služeb pro podniky zaznamenaly mírný meziměsíční pokles nad rámec běžné sezónnosti. Ceny stavebních prací nepatrně rostly, ale pomaleji, než odpovídalo listopadu předešlých let. Pro čtvrteční měnové jednání ČNB přináší dnešní čísla podpůrné argumenty pro to, aby bankovní rada již začala s mírným snížením úrokových sazeb.

Ceny průmyslových výrobců v listopadu poklesly o 0,4 % mom, zatímco konsensus analytiků očekával pokles o 0,2 %. Meziroční dynamika pak mírně zrychlila z 0,2 % yoy na 0,8 % (očekávání + 1 % yoy, graf 1). Zhruba polovina meziměsíčního poklesu byla tažena cenami koksu a rafinovaných ropných produktů, nicméně mírný negativní příspěvek zaznamenala většina odvětví zpracovatelského průmyslu a růst cen byl koncentrován pouze do několika málo kategorií jako ceny nápojů, počítačů a elektroniky. Ceny výrobců potravin poklesly již 9. měsíc v řadě. Z meziročního pohledu ceny mírně vzrostly, to však bylo oproti říjnu do velké míry dáno efektem srovnávací základny a menším negativním příspěvkem kategorie koks a rafinované ropné produkty. 

Ceny zemědělských výrobců korigovaly velmi silný meziměsíční nárůst cen rostlinné výroby z října, ty tak v listopadu propadly o téměř 8 % a ceny zemědělských výrobců se snížily o téměř 5 % po říjnovém růstu o 4 % (viz graf 2). Z meziročního pohledu tak zesílil propad cen zemědělských výrobců, který pokračuje v dvouciferném tempu (graf 1b, graf 3). 

Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly (0,1 %), jde však o menší růst, než jaký byl pozorovaný v listopadu v předešlých letech. Meziroční dynamika pak zpomalila z 3,6 na 3,3 %. Ceny stavebního materiálu klesají již 8 měsíců v řadě a v posledních třech měsících i z meziročního pohledu (-0,5 % yoy, graf 4).

Ceny služeb pro podniky poklesly o 0,2 %, meziroční dynamika mírně vzrostla z 5,3 % na 5 %. V minulých letech v listopadu ceny spíše stagnovaly, takže i v této kategorii se ceny vyvíjely příznivěji. Pokles cen zaznamenaly zejména služby v oblasti zaměstnání či programování a poradenství, rychleji rostly pak ceny finančních služeb.

Celkově listopadová čísla však po smíšeném vyznění říjnových čísel opět potvrzují pokračující dezinflační trend v řadě kategorií cen pro podniky a budou pak na čtvrtečním jednání ČNB sloužit jako další argumenty, proč centrální banka již může zahájit mírné snížení úrokových sazeb. To je dle našeho scénář s vyšší pravděpodobností a očekáváme tak ve čtvrtek snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu.