Ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 %

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 % ilustrační foto
Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí dle zpřesněného odhadu mezičtvrtletně poklesla o 0,5 %, což byl horší vývoj oproti prvnímu předběžnému odhadu zveřejněnému na konci října (-0,3 % qoq). Meziročně ekonomika poklesla o 0,7 % (vs. -0,6), graf 1. Vývoj HDP ve 3. čtvrtletí tak zaostal za původními odhady, které čekaly vesměs mezičtvrtletní stagnaci a mírnější meziroční propad ekonomiky. Zveřejněná struktura potvrzuje, že slábne zahraniční poptávka, ale i ta domácní kromě spotřeby vlády zůstává v útlumu. Za celý letošní rok čekáme pokles ekonomiky o 0,4 %, příští rok růst o 1,8 %. Přicházející slabší čísla ze zahraničí však v současnosti ukazuje, že růst nad 1 % v příštím roce by byl nakonec pozitivní výsledek. 

Struktura HDP naznačuje, že mezičtvrtletní pokles ekonomiky byl poměrně plošný a způsobený jak poklesem domácí tak zahraniční poptávky, nejvýrazněji jej táhla směrem dolů změna zásob, ale poklesla jak spotřeba domácností, tak čistý export. Jediným příspěvkem k růstu tak byla spotřeba vlády, která mezičtvrtletně vzrostla o silných 1,2 %. Spotřeba domácností poklesla o 0,3 %, což byl slabší vývoj oproti poslední predikci ČNB čekající mírný růst (0,2 % qoq), nicméně horší mezičtvrtletní hodnoty byly dány také skutečností, že čísla za předešlé čtvrtletí byla obecně revidována směrem nahoru. Ačkoli tak spotřeba domácností z mezičtvrtletního pohledu za odhady ČNB zaostala, z meziročního pohledu byl pokles o 2,3 % v souladu s předpokladem centrální banky (viz tabulka 1 pro detaily a srovnání s odhadem ČNB).

Investice byly výrazně ovlivněny právě úbytkem zásob, což působilo negativně jak z pohledu meziročního, tak mezičtvrtletního vývoje. Fixní investice však v předešlém čtvrtletí zaznamenaly solidní nárůst, a ačkoli tak ve třetím čtvrtletí mírně poklesly, z meziročního pohledu rostou již přes 3 % a patří tak mezi hlavní pozitivní příspěvky k meziročnímu růstu HDP společně s růstem čistých exportů a spotřebou vlády. Naopak spotřeba domácností působí na meziroční pokles HDP (graf 2).

Pro příští rok poslední prognóza ČBA předpokládá růst o 1,8 %. Výhled na vývoj zahraniční poptávky se však poslední dobou horší, což negativně ovlivní i rychlost očekávaného zotavování tuzemské ekonomiky. Pokud tak zaznamená v příštím roce růst nad 1 %, bude to ve světle současných rizik nakonec pozitivní zpráva. V letošním roce poklesne HDP o 0,4 %.

Dnešní čísla sice zaostala za poslední prognózou ČNB, nicméně část mezičtvrtletního zklamání jde na vrub revizi dat a lepšímu předešlému čtvrtletí, meziroční vývoj tak byl odhadům blíže. Obecně je však dnešní číslo mírným zklamáním a bude tak podporovat argumenty pro zahájení uvolňování měnové politiky, ač pro finální rozhodnutí bude důležitý ještě vývoj mezd a listopadové inflace společně s kurzem koruny.