Bankovní statistika za březen 2025

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za březen 2025 ilustrační foto
Meziroční dynamika vkladů obyvatelstva postupně zvolňuje, naopak u půjček je patrný rostoucí trend. Firmy i obyvatelstvo nadále splácejí úvěry jako hodinky.

Domácnosti

Spotřebitelské úvěry
Celkový objem spotřebitelských úvěrů (bez kontokorentů a kreditních karet) v březnu dosáhl 338 miliard Kč, což představuje meziměsíční navýšení o jeden procentní bod, což je velice slušná dynamika; v meziročním průměru činil nárůst 9,2 %. Oživení spotřeby je tak financováno z části na vrub čerpání spotřebitelských úvěrů, kde meziroční tempa růstu stoupají od loňského dubna, a to při setrvale nízkých procentech těch, při jejich splácení se vyskytly potíže. Podíl nevýkonných půjček poskytnutých bankami se v této kategorii meziměsíčně snížil na 4,22 %, o pět setin procentního bodu. 

Hypotéky
Loňský rok se nesl především ve znamení výrazného oživení zájmů o hypotéční úvěrování, a vše nasvědčuje tomu, že zájem o hypotéky bude pokračovat i v letošním roce. Meziroční objem úvěrů v této kategorii stoupl o 6 %, za březen bylo poskytnuto 27 miliard korun nových hypotečních úvěrů (bez refinancování), což představuje meziměsíční navýšení o 6 miliard Kč, při poklesu úrokové sazby z lednových 4,78 % na 4,72 % v únoru a 4,68 % v březnu. Jde o pozvolné, mírné klesání, před rokem byly sazby 5,30 %.

Konkurenční boj mezi bankami lze očekávat jak u nového byznysu, tak u refinancování hypoték, jimž končí fixace z období mimořádně nízkých sazeb, a klienti mohou pečlivým porovnáním nabídek ušetřit.

Co se naštěstí vůbec nemění, je velmi dobrá platební morálka dlužníků, což platí u splácení hypoték zvlášť; za poslední rok se podíl nevýkonných hypoték stabilně drží na hladině kolem 0,60 %, a patří tak k nejnižším v EU. 

Podniky nefinančního sektoru
Pokud se podíváme na vývoj zůstatků firemních úvěrů, vidíme u veřejných podniků pokles jejich objemu meziměsíčně o jedno procento, stejný vývoj byl v březnu patrný i u firem pod zahraniční kontrolou, zatímco stavy půjček domácím soukromým podnikům o procento stouply. Celkem objem nových úvěrů nefinančním podnikům v březnu dosáhl 54 miliard korun.
Objem nových korunových obchodů (bez kontokorentů) meziměsíčně dosáhl 26 miliard korun, při poklesu korunových sazeb z 5,5 % na 5,4 % p. a. Po dramatickém propadu nových eurových obchodů z prosincových 51 miliard na 19,7 miliardy korun v lednu 2025 se v únoru jejich objem vzchopil na 23 miliard a 28 miliard v březnu při meziměsíčně nezměněné sazbě 4,2 % (v lednu ale byly 4,9 %).
Zároveň nepatrně, o dvě setiny procentního bodu klesl podíl nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více jak 90 dní, na 2,56 %, což je v mezinárodním srovnání velmi dobré číslo. Spolu s vysokou úrovní vkladů nasvědčuje tomu, že na agregované úrovni jsou „korporáty“ finančně zdravé.  

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Meziroční dynamika vkladů obyvatelstva dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a zhruba od května loňského roku vidíme velmi pozvolný pokles na 5,7 % v březnu 2025, kdy v peněžním vyjádření vklady klesly oproti konci února o téměř jedenáct a půl miliardy korun, stále jsou však o 202,7 miliard výš než před rokem a těsně pod hladinou 3,7 bilionu korun; druhé nejvyšší číslo v dějinách.

U meziročního tempa vkladů nefinančních podniků je patrná mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Ilustruje to příklad z letošního března, kdy vklady podniků pod zahraniční kontrolou stouply od konce února o 8,6 miliardy, zatímco o měsíc předtím o 12 miliard Kč klesly, a velké pohyby vidíme i u podniků s domácími nebo veřejnými vlastníky. Celkově vklady podnikové sféry stouply meziměsíčně o 5,7 miliardy Kč na celkový objem ke konci března ve výši 1,576 bilionu. Firemní vklady již téměř pět let převyšují objem přijatých korporátních úvěrů, což trvá od covidového léta roku 2020, předtím byl zcela neobvyklý. Při současné míře nejistot v byznysu i světové ekonomice je však „cash-hoarding“ (hromadění hotovosti) bezmála „novým normálem“, bohužel. Chtít po firmách, aby v této situaci investovaly, to ovšem není příliš realistické očekávání.

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Podíl nevýkonných úvěrů v jednotlivých zemích EU/EHP (%)
Pramen: EBA