Ekonomika v 1. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ vzrostla

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Ekonomika v 1. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ vzrostla ilustrační foto
Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku dle předběžného odhadu zveřejněného dnes ČSÚ vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 % (vs. 0,4 % v 4q23), meziroční růst dosáhl o 0,4 % (vs. 0,2 % v 4q23). Analytický konsensus dle Reuters čekal mezičtvrtletní růst o 0,4 % (meziroční +0,3 %). Starší zimní prognóza ČNB čekala růst o 0,2 % qoq, novější dubnová prognóza ministerstva financí pak růst o 0,4 %. Předběžná čísla tak mírně pozitivně překvapila, ačkoli se mezi analytiky objevovaly i odhady předpokládající růst kolem 0,5 % (rozmezí odhadů dle Reuters činilo 0,2-0,6 qoq).

Dnes zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, statistický úřad pouze uvedl, že „k meziročnímu růstu přispěly celkové výdaje na konečnou spotřebu a rostoucí saldo zahraničního obchodu. Naopak pokračoval pokles tvorby hrubého kapitálu“.  

Ačkoli struktura růstu bude zveřejněna až na konci května a komentář ČSÚ komentuje zejména meziroční vývoj, dle průběžných odhadů a dat je patrné, že mezičtvrtletní růst byl tažen zrychlením spotřeby domácností a zrychlením vývozů. Mezičtvrtletní růst je tak nejvyšší od 1. čtvrtletí 2022, meziroční pak od 3. čtvrtletí 2022 (graf 1).

Tuzemská ekonomika tak již dvě čtvrtletí po sobě roste, stále však zůstává společně s Finskem jako jediná v EU, která prozatím nedosáhla předpandemické úrovně HDP z konce roku 2019 (graf 2). Za tím stojí několik faktorů, tím nejvýznamnějším je výrazný propad spotřeby domácností, který je i ve srovnání s ostatními zeměmi EU překvapivě silný. Za tím je zejména fakt, že propad reálných mezd patřil v ČR mezi nejvyšší. Mohou zde však hrát roli i další efekty, například nákupy domácností v zahraničí, které nebyly dostatečně zachycené v oficiálních číslech, či přechod do šedé ekonomiky (graf 3).

Dnešní čísla tak pozitivně překvapila a potvrdila mírný optimistický obrat v zahraniční poptávce i spotřebě domácností, který je v datech patrný již několik posledních měsíců. To přináší příznivější revize výhledů pro letošní rok a většina odhadů se dostává opět mírně nad 1% hranici. Dnešní předběžný odhad tato zlepšení v odhadech potvrzuje, ačkoli rizika setrvávají a předstihové indikátory přináší leckdy smíšené informace. V loňském roce HDP pokleslo o 0,2 %.