Srpnový průmysl sice nepatrně meziměsíčně vzrostl, meziroční propad však pokračoval

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Srpnový průmysl sice nepatrně meziměsíčně vzrostl, meziroční propad však pokračoval ilustrační foto
Srpnová průmyslová produkce pokračovala v meziročním poklesu, a to o 1,7 % po červencových -2,8 % (graf 1), meziměsíčně pak nepatrně vzrostla o 0,2 % po silném červencovém propadu o 2,6 %. Srpnový výsledek dopadl sice nad očekávání analytiků (-2,8 % yoy), stále však naznačuje slábnoucí výkon tuzemského průmyslu a ne příliš pozitivní vyhlídky s ohledem na slábnoucí nové zakázky a pokračující pokles průmyslu v Německu. Za celý letošní rok tak bude tuzemský průmysl přinejlepším stagnovat a poslední čísla naznačují i možnost mírného celoročního poklesu.

Stejně jako v předešlých měsících táhla průmysl dolů výroba elektřiny s negativním příspěvkem k růstu ve výši -1 p.b.(graf 2). Naopak nejvíce k růstu přispívala výroba automobilů (+1 p.b.), zde však produkce meziměsíčně poklesla o výrazných 9 % a meziroční růst tak poprvé po více než roce nedosahoval silných dvouciferných hodnota (graf 3). V červenci a srpnu tak doposud pozitivní vliv automotive patrný od začátku roku již nestačil převážit pokles ostatních průmyslových odvětví a průmysl se dostal do červených čísel.

Nové zakázky meziročně poklesly o 4 %, což bylo taženo jak domácími (-5,5), tak zahraničními zakázkami (-3,4 %). Jde zároveň o hodnoty v nominálním vyjádření, tj. bez vlivu růstu cen (graf 4), což reálný propad zesiluje. 

Letní měsíce sice bývají rozkolísané z titulu celozávodních dovolených, nicméně i z pohledu na průměrné hodnoty za červenec a srpen je patrné, že tuzemský průmysl slábne. To naznačují nové zakázky, které již čtvrtý měsíc v řadě klesají. Zároveň německý průmysl v srpnu zaznamenal čtvrtý meziměsíční propad, což dále dokresluje slábnoucí zahraniční poptávku. Tuzemský průmysl tak prochází recesí, pouze v dřívějších měsících bylo celkové číslo pozitivně ovlivněno silným růstem výroby automobilů a nízkou srovnávací základnou z loňska. Za celý letošní rok však bude tuzemský průmysl přinejlepším stagnovat, přitom poslední čísla spíše naznačují, že by mohl i mírně poklesnout. Loni rostl o 2,5 %.