Jádrová inflace se na dubnovém zpomalení inflace nepodílela

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Jádrová inflace se na dubnovém zpomalení inflace nepodílela ilustrační foto

Doplnění textu po zveřejnění jádrové inflace, 14:30 a zpřesnění odhadu struktury jádrové inflace 20:30. 

Výrazné zvolnění růstu spotřebitelských cen v dubnu na 1,8 % meziročně z březnových a únorových 2,7 % bylo potvrzeno. Zpomalení především odráží meziměsíční pokles cen potravin v kontrastu s jejich loňským nárůstem, nižší ceny alkoholu a pohonných hmot a rovněž nižší ceny elektřiny. 
Prozatím je ze sezónně očištěných dat patrné, že pokračuje silný růst imputovaného nájemného a k dubnovým tahounům se přidávají dovolené, nákup automobilů a zůstávají tam stravovací služby a ostatní zboží a služby (viz graf 3). Růst skutečného nájemného zpomalil, ale zůstává svižný (0,3 % MoM po s.o.) 
Jádrová inflace v kontrastu s celkovou inflací naopak mírně zrychlila tempo svého růstu na 2,6 % meziročně z 2,5 % zaznamenaných v předchozích třech měsících. 

Stále vyšší dynamika růstu jádrové inflace a případná korekce cen potravin budou pravděpodobně bránit výraznějšímu zpomalení růstu spotřebitelských cen pod naši současnou predikci 2,4 % v letošním roce. 


Po sezónním očištění jádrové inflace sice mírně zpomalila k 0,21 % meziměsíčně z průměrného růstu o 0,27 % v prvních třech měsících letošního roku. To ovšem s anualizovaným růstem o 2,5 % zůstává nad cílem ČNB (ovšem celkové inflace). Sezónní očištění vypadá pro duben poněkud pošramoceně, ale detaily poukazují na silnější meziměsíční růst jádrových služeb (bez imputovaného nájemného) než v předchozích třech měsících doprovázený mírně akcelerací imputovaného nájemného. 

Pokračující růst jádrové inflace, a zvláště v segmentu služeb, představuje pro ČNB jestřábí signál je tak tak v souladu s vyšší FRA křivkou, která v posledních dnech reflektuje pohyb v zahraničí (CZK FRA 12x15 opět přes 3 %, EUR přes 1,8 %). Jestřábí signál může být tlumen negativními zprávami z ekonomiky. Mezi ně nepatří silná březnová ekonomická aktivita, ale vyšší podíl registrovaných nezaměstnaných by mohl (včetně absolventů a mladistvých, viz graf 6). Ovšem prozatím se nárůst registrované nezaměstnanosti neprojevuje v ostatních indikátorech trhu práce (viz graf 5 a 7 či diskuse v rámci HDP čísel zde), ale očekávání zaměstnanosti zůstávají spíše v negativním teritoriu. 
Graf 1. Růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil, ale to asi neplatí o jádrové inflaci
Graf 2. Sezónní očištění přineslo v dubnu trošku pošramocený vzkaz pro jádrovou inflaci, ale v podstatě s neměnným příběhem, tedy se stále silnou dynamikou jádrové inflace ve službách
Graf 3. Hlavní tahouni dubnové (dis)/inflace: nižší ceny volatilních potravin a pohonných hmot s alkoholem vs. vyšší ceny imputovaného nájemného a ostatních služeb
Graf 4. V dubnu vykázaly nižší než obvyklé cenové pohyby ceny potravin, alkoholu a dopravy (tam to bylo o cenách pohonných hmot, ne o cenách automobilů či o službách v dopravě), také ceny odívání (ale ty obdobně jako v minulém roce) a zdraví a také ceny rekreace (tam klesly ceny zboží, ale ne zájezdů, kultury a knih). Naopak vyšší než obvyklý pohyb vykázaly ceny telekomunikací a restaurací. 
Graf 5. Dubnový podíl registrované nezaměstnanosti vystoupal po sezónním očištění na 4,3 % (viz graf vlevo). Ovšem prozatím se nárůst registrované nezaměstnanosti (fialová osa v grafu vpravo) neprojevuje v ostatních indikátorech trhu práce. 
Graf 6. Růst nezaměstnanosti se dotýká i absolventů a mládeže, kde jejich podíl na registrované nezaměstnanosti stoupl na 5,1 % vs. 4,9 % a 4,6 % v předchozích dvou letech (3,9 % v dubnu 2018)
 
Graf 7. Počet nově hlášených a uvolněných volných pracovních míst zůstává stále nad úrovní z roku 2024

Poznámka: Pokud není uvedeno jinak, v textu pracujeme se sezónně očištěnými čísly. Anualizovaný vývoj ukazuje možný meziroční růst v ročním výhledu, pokud by se udržela současná meziměsíční dynamika.