Červnový průmysl mírně vzrostl nad očekávání analytiků

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Červnový průmysl mírně vzrostl nad očekávání analytiků ilustrační foto
Červnová průmyslová produkce skončila nad očekávání trhu, když meziroční růst dosáhl 0,9 %, zatímco konsensus analytiků čekal pokles o 0,5 % (graf 1). Obdobně jako v předchozích měsících vývoj v průmyslu příznivě ovlivňuje automotive, kde meziměsíčně výroba vzrostla o 1,6 % (2,8 % v květnu) a z důvodu nízké srovnávací základny meziroční dynamika dosáhla 18 % (graf 2), za celý letošní rok vzrostla výroba automobilů o 25 %. 

Bez příznivého vlivu automotive (se silným příspěvkem k meziročnímu růstu o 3,6 p.b.) by však průmysl zaznamenával meziroční propad, jelikož většina průmyslových odvětví meziročně klesá. Dvouciferný propad zaznamenává jak těžba (především hnědého uhlí) a výroba elektřiny zejména z hnědouhelných elektráren (graf 3), ale i řada odvětví zpracovatelského průmysl meziročně klesá. Dvouciferně roste (kromě automotive) výroba léků a počítačů.

Ve velkých průmyslových firmách pokračuje pokles zaměstnanosti (-1,9 % yoy), růst mezd oproti květnu mírně zpomalil z 11,1 % na 9,1 % yoy (graf 4).

Nové zakázky meziročně poklesly o 5,8 %, což bylo taženo zejména zahraničními zakázkami (-7,6 %), ačkoli se jedná o nejvýraznější meziroční pokles od poloviny roku 2020, červnový údaj byl ovlivněn zejména vysokou srovnávací základnou, z meziměsíčního pohledu zakázky o 2 % rostly, dlouhodobější trend poklesu zakázek je však patrný (graf 4).

Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu a vykázala v některých ohledech příznivější hodnoty, stále však platí, že tuzemský průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory PMI nejen z tuzemské ekonomiky, ale i z Německa či eurozóny však indikují další zpomalování průmyslu včetně automotive. V Německu v červnu průmyslová produkce propadla o 1,5 % (trh čekal stagnaci), a hlavní příčina byl propad v automobilovém sektoru (-3,5 % mom), což jen dokresluje rizika i pro tuzemský průmysl a jeho vývoj v druhé polovině roku. Ačkoli tak průmysl v průměru za první polovinu letošního roku vzrostl o 1,2 % a zpracovatelský sektor pak o 2,8 %, v druhé polovině roku začne po odeznění příznivého vlivu automotive klesat a za celý letošní rok tak stále nelze vyloučit jeho mírný propad.