Mzdy v prvním čtvrtletí rostly mírně pod očekávání (+8,6 %)

Reálné mzdy jsou nejnižší za posledních 6 let.
Mzdy v prvním čtvrtletí rostly mírně pod očekávání (+8,6 %) ilustrační foto
Růst průměrné mzdy v 1. čtvrtletí dosáhl 8,6 % (graf 1). Ačkoli oproti předešlému čtvrtletí meziroční růst zrychlil ze 6,6 %, skončil mírně pod odhadem analytiků (9,2 %) i ČNB (9,1 %). Nesoulad mezi odhady i realitou je dán do velké míry i tím, že ČSU revidoval dřívější hodnoty z minulého roku k horšímu. Vzhledem ke dvouciferné inflaci však reálné mzdy pokračovaly v silném poklesu o 6,7 % (graf 2), jejich propad trvá jeden a půl roku v řadě a reálné mzdy jsou tak na nejnižší úrovni za posledních 6 let. Nejrychleji rostly mzdy v 1. čtvrtletí ve výrobě elektřiny, nejpomaleji pak ve vzdělávání. Průměrná mzda činila 41 265 Kč, mediánová pak 34 741 Kč, za celý loňský rok pak činila průměrná mzda 40 317 Kč. Pro letošní rok předpokládáme růst mezd o 9 %, i přes postupný pokles meziroční inflace však reálné mzdy budou letos nadále klesat a k růstu se vrátí až v příštím roce.
Nejrychleji rostly mzdy v 1. čtvrtletí (stejně jako v předchozím čtvrtletí) v odvětví výroby a rozvodu elektřiny a plynu (+23,1 % yoy). Naopak nejpomaleji – a opět stejně jako v předešlém čtvrtletí – rostly mzdy ve vzdělávání (viz tabulka). V průběhu pandemických let však v radě odvětví mzdy klesaly a poté naopak rychle rostly z titulu vlivu pandemických opatření, srovnání s 1. čtvrtletím 2020 tak naznačuje, že některá odvětví s podprůměrným růstem mezd v 1. čtvrtletí letošního roku měla nárůst v kontextu posledních 3 let naopak nadprůměrný, například IT, finančnictví či administrativní činnosti. 

ČNB očekávala růst mezd v 1. čtvrtletí ve výši 9,1 %, slabší číslo bylo taženo zejména vývojem mezd v tržních odvětvích, kde namísto očekávaných 9,4 % rostly mzdy o 8,8 % (v netržních o 7,7 %). Velká část tohoto nesouladu však byla dána poměrně silnou revizí čísel z let 2021 a 2022, kdy hodnoty minulého roku byly revidovány zhruba o procentní bod níže, zatímco pro rok 2021 o procentní bod výše. 

Reálné mzdy po citelném poklesu v loňském roce o 8,5 % budou klesat i letos, ačkoli mírnějším tempem kolem 2 %. Růst mezd se tak vyrovná růstu cen až v závěru letošního roku a předhánět jej začne až v roce příštím. Z pohledu vývoje reálných mezd se tak v současnosti pohybuje tuzemská ekonomika na úrovni 1. čtvrtletí 2017 (graf 3), tj. nejníže za posledních 6let. Mírně slabší dynamika mezd 1. čtvrtletí pak ubírá na jestřábích argumentech a spíše potvrzuje, že úrokové sazby ČNB zůstanou již nezměněny a na přelomu letošního a příštího roku by mohly začít mírně klesat.