ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu ilustrační foto
Tisková konference po měnovém jednání ČNB vyzněla pro trh v holubičím tónu. Za tím stála kombinace několika faktorů. Jednak skutečnost, že jeden člen bankovní rady hlasoval pro výraznější pokles sazeb o 0,75 pb. Zároveň nová prognóza ČNB citelně revidovala vývoj HDP v letošním roce směrem dolů (z 1,2 na 0,6 %) a zároveň se dále snížila trajektorie úrokových sazeb. Na konci letošního roku tak čeká nová prognóza 3M Pribor pod úrovní 3 % oproti 3,5 % v předešlé prognóze. Pro rok 2025 pak prognóza revidovala sazby téměř o 1 procentní bod dolů (2,5 % v 2q25), graf 1. Koruna tak v návaznosti na vyznění konference oslabila k úrovni 25,2 Kč za euro a výhled na úrokové sazby se posunul o 5-15 bodů níže. V sazbách je tak nyní zaceněno očekávání, že by se hlavní sazba ČNB na konci roku mohla pohybovat kolem 3% hranice (graf 2).

Holubičí vyznění tiskové konference a nové prognózy nastalo i navzdory tomu, že guvernér Michl zopakoval, že se bankovní rada vůči základnímu scénáři vymezuje a neočekává takto rychlý pokles sazeb. Očekávání trhu nezměnilo ani vyjádření, že je bankovní rada přesvědčena, že rovnovážná úroková sazba se nyní pohybuje na vyšší úrovni než před pandemií, a proto bankovní rada nepředpokládá tak rychlé snižování úrokových sazeb. Guvernér Michl také zopakoval, že proces snižování sazeb může být kdykoli zastaven, nebude-li se inflace snižovat dle očekávání ČNB a příští rozhodnutí bankovní rady se bude odvíjet od nově přicházejících dat. Lednovou inflaci očekává centrální banka ve výši 3 % a její průměrnou hodnotu za celý rok na 2,6 %, stejně jako v podzimní prognóze. 

Nadále se domníváme, že očekávání trhu ohledně rychlosti poklesu sazeb do konce roku se zdá být poměrně nadměrné. To plyne nejen z vymezení se samotné bankovní rady, ale i ze samotné prognózy – ta sice čeká úrokové sazby koncem roku pod 3% hranicí, ale za předpokladu nadále poměrně stabilního kurzu koruny, který prognóza letos v průměru čeká kolem 24,6 Kč za euro (obdobně jako v předešlé prognóze). Jen současná úroveň kurzu, která je o 2,5 % slabší, implikuje výraznější uvolnění podmínek přes kurzový kanál a menší potřebu poklesu sazeb. Základní sazba koncem roku se tak bude pravděpodobně pohybovat kolem 4 %, případně jen mírně pod touto hranicí. Proti dnešnímu holubičímu vyznění konference se však bude pravděpodobně centrální banka snažit v navazujících mediálních vystoupeních vymezit.

Další kroky ČNB se budou odvíjet od příchozích dat, na dalším jednání koncem března však lze očekávat opětovný pokles sazeb o půl procentního bodu. Pokud však bude letošní inflační vývoj příznivý, nelze nakonec vyloučit ani výraznější pokles sazeb v jednom kroku o 0,75 procentního bodu.