Nejnižší podíl nevýkonných úvěrů u firem za posledních patnáct let

Komentář České bankovní asociace k vývoji vkladů, úvěrů a nevýkonných úvěrů za červen 2023 dle statistik ČNB.
Nejnižší podíl nevýkonných úvěrů u firem za posledních patnáct let ilustrační foto
Česká bankovní asociace publikuje řadu ekonomických indikátorů ČBA Monitor, včetně hlavních parametrů vývoje úvěrů a vkladů v tuzemském bankovním systému. Takže na adrese https://www.cbamonitor.cz/kategorie/uvery-a-vklady najdete každoměsíčně aktualizované vybrané údaje z bankovní statistiky publikované Českou národní bankou. Jako obvykle tedy jen postřehy k věcem, které doporučuji pozornosti čtenářů. 

Nevýkonné úvěry
Bankovní statistika za červen, právě vydaná Českou národní bankou, přináší pozoruhodné zjištění: firemní úvěry nejen že zůstávají zdravé, ale podíl těch nevýkonných dokonce klesnul pod tři procenta – na 2,98 %. To je nejnižší číslo za posledních mnoho let, nižší bylo v listopadu 2007, kdy stejný ukazatel dosáhl 2,91 %. U živnostníků se podíl nesplácených závazků vůči bankám postupně snižuje, u spotřebitelských úvěrů se rovnává minimu z října 2019 a v případě hypoték pak pohybuje na úrovni historicky nejnižších hodnot.
Pokud by člověk měl porovnat to, jak lidé a firmy žehrají na současnost, a zároveň vzorně splácí, je v tom mírně řečeno nepoměr: skutečná mizérie se vždy odzrcadlí v (ne)kvalitě bankovních úvěrů. Kolektivní psychologie se nicméně promítá do malé chuti k čerpání úvěrů, potažmo k investicím, což je vidět .na makroekonomické úrovni jako nepoměr mezi stále vysokou mírou úspor, ale velmi slabou investiční mírou.

Europůjčky

Před více jak rokem začaly firmy reagovat na úrokové diferenciály mezi korunou a eurem, a půjčovaly si eurové úvěry s tehdy podstatně nižším úročením.
Úvěry v cizích měnách, tedy v podstatě výhradně v euru, stouply meziročně o čtvrtinu, tedy o 125 miliard korun, meziměsíčně o vice než 10 miliard na 619,3 miliardy. Starají se tak o veškerý růst celkových úvěrů, vyjádřeno v korunách i cizí měně dohromady.

Opět připomínáme, že meziroční srovnání dosti zkresluje faktor Sberbank, která loni přišla o licenci, takže z bankovní statistiky vypadly všechny úvěry. Za duben a dále už portfolio úvěrů Sberbank v nominální hodnotě 47,1 miliardy znovu v bankovní statistice figuruje za cenu pořízení 41 miliard, neboť je převzala jednou smlouvou jiná banka. V meziročním srovnání toto zkreslení bude patrné zvlášť u úvěrů až do dubna příštího roku. 

Vklady
Vklady firem v korunách i cizí měně meziměsíčně poklesly o zhruba jedno procento, tedy o 14 miliard, bylo to však po mimořádně vysokém květnovém vzestupu o 41,9 miliardy. Zároveň je nutné zmínit jejich vysoký meziroční nárůst, který souvisí s mimořádně obezřetným chováním firem, jež na období zvýšené nejistoty a řady nepredikovatelných rizik zareagovaly šetřením, které se nedotklo jen zbytných provozních výdajů. Firmy omezovaly také investice, což poznamená možnosti budoucího růstu. Dobrá zpráva je, že na oživení budou schopny reagovat, protože na to budou mít peníze, alespoň podle jeden a půl bilionu korun na bankovních vkladech. 
Nadále platí, že vklady obyvatel objemem ty firemní stále s velkou rezervou převyšují, jsou na dohled od 3,3 bilionu korun, takže oproti těm firemním víc jak dvojnásobné. V obou případech úložky výrazně přesahují objemy vypůjčených prostředků, což je u firem zásadní nový fenomén, který se objevil poprvé v létě 2020, a od té doby se firemní „kladné saldo“ zvyšuje. U živnostníků je málo známým faktem, že aktivní saldo, kdy méně dluží, než mají uloženo, mají již mnoho let.