Ceny většiny výrobců v září vzrostly, v zemědělství zpomalil jejich pokles

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Ceny většiny výrobců v září vzrostly, v zemědělství zpomalil jejich pokles ilustrační foto
Ceny výrobců vyzněly v září opět smíšeně, ačkoli ceny zemědělských výrobců pokračovaly v dvouciferném meziročním poklesu, ceny rostlinné výroby meziměsíčně citelně vzrostly, ceny průmyslových výrobců mírně rostly, což šlo sice do větší míry na vrub energiím, ale po půl roce vzrostly meziměsíčně i ceny výrobců bez energií, ceny služeb rostly z meziměsíčního pohledu v souladu s běžnou sezónností a ceny ve stavebnictví meziročně stagnovaly. Dezinflační trend u cen výrobců tak zvolnil. Za celé 3. čtvrtletí skončily ceny průmyslových výrobců nad odhadem ČNB z poslední prognózy (1 % vs 1,3 %), v případě zemědělských výrobců tomu však bylo naopak (-10,6 % ČNB vs -14,7 % ve skutečnosti). Pro nadcházející měnové jednání ČNB dnešní čísla tak jasnější indikace možné rozhodnutí bankovní rady neposkytují.
Ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,3 % mom a nepatrně zaostaly za očekáváním trhu (+0,4 % mom), meziroční dynamika zvolnila z 1,8 na 0,8 % (graf 1). Meziměsíční růst byl tažen zejména růstem cen koksu a rafinovaných ropných produktů, což souvisí s růstem cen ropy na světových trzích v průběhu září. Nicméně i bez energií ceny průmyslových výrobců poprvé po půl roce mírně vzrostly (+0,1 %), zatímco průměrný meziměsíční pokles v předešlých šesti měsících činil 0,4 %. Ceny potravinářské výroby dále poklesly o 1,1 % mom, tj. nejvíce v letošním roce a z meziročního pohledu již vesměs stagnovaly. To je pozitivní zpráva z pohledu dalšího vývoje cen potravin pro domácnosti, ačkoli poslední vývoj cen rostlinné výroby může dosavadní trend poklesu zvrátit.
Ceny zemědělských výrobců vzrostly meziměsíčně o 1,7 % z titulu silného růstu cen rostlinné výroby (+4,1 %). Jedná se o první meziměsíční nárůst zemědělských výrobců od ledna letošního roku. Meziroční propad tak zvolnil z -16 na -13 % (graf 2).

Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly, meziroční růst setrval na 3,7 %, což je průměrná hodnota růstu v roce 2020.  Ceny stavebního materiálu klesají již 6 měsíců v řadě a meziroční růst se poprvé od konce roku 2020 dostal do mírně záporných hodnot (graf 3).

Ceny služeb pro podniky vzrostly o 1,2 %, zejména růstem cen za reklamní služby (+17 %), meziroční dynamika mírně zvolnila z 5,3 na 5,1 %. Ačkoli některá odvětví služeb pro podniky zaznamenala citelnější meziměsíční růst, obecně je celkový zářijový nárůst v souladu s běžnou sezónností (graf 4).