Dubnová průmyslová produkce zklamala, oproti březnu propadla o 1,9 %

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA.
Dubnová průmyslová produkce zklamala, oproti březnu propadla o 1,9 % ilustrační foto
Dubnová průmyslová produkce zklamala, oproti březnu propadla o 1,9 % a meziroční růst očištěný o kalendářní vlivy dosáhl jen 1,2 % oproti tržnímu očekávání ve výši 3,1 % (graf 1). Bez očištění pak průmysl meziročně propadl o 1,8 %. Stejně jako v předchozích měsících meziroční vývoj v průmyslu příznivě ovlivňuje automotive, kde meziročně výroba vzrostla o 30 %, ačkoli meziměsíčně o 5 % poklesla. Bez vlivu automotive by však průmysl zaznamenával citelný meziroční propad, jelikož většina průmyslových odvětví meziročně klesá. Po růstu průmyslu o 2,5 % v loňském roce očekává konsensus ekonomů pro letošní rok zhruba jeho stagnaci. Ačkoli dosavadní letošní výsledky jsou z důvodu silnější výroby automobilů nad očekávání, automative začne postupně svůj výkon ztrácet a v druhé polovině roku tak začne průmysl meziročně klesat. 

Meziměsíčně průmysl v dubnu poklesl o 1,9 % po silném březnovém růstu o 1,9 % (před revizí +1,7 %). Ačkoli výroba automobilů meziměsíčně poklesla o 5 % (po 13% růstu v březnu), z meziročního pohledu zaznamenává díky nižší srovnávací základně stále silný dvouciferný růst o 30 % (graf 2). Automotive tak přispívá k meziročnímu růstu průmyslu 5,3 procentními body a bez tohoto vlivu by tuzemský průmysl v dubnu meziročně klesal zhruba o 4 %. Mírně k růstu přispívá také výroba elektrických zařízení spojená s automotive a opravy a instalace strojů, většina ostatních průmyslových odvětví však meziročně již klesá. Pokles je pak silnější, pokud nahlédneme na čísla neočištěná o rozdílné počty pracovních dní, v tomto případě celkově průmysl meziročně poklesl o 1,8 % (letošní duben měl o 1 pracovní den méně než před rokem). Ve velkých průmyslových firmách pokračuje pokles zaměstnanosti, mzdy vzrostly meziročně o 9,6 % obdobně jako v předešlém měsíci (graf 3).

Nové zakázky meziměsíčně stagnovaly, meziročně rostly o 2,7 % a pozitivně je ovlivnila zejména nízká srovnávací základna z minulého roku v automotive. U výroby automobilů tak nadále rostou, nicméně vpředhledící indikátory naznačují jejich citelné zpomalení, resp. pokles.

Dubnová čísla z průmyslu zklamala a potvrdila, že tuzemský průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů, kde se v letošním roce daří finalizovat dříve nedokončenou výrobu. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví však indikuje další zpomalování průmyslu včetně automotive. Ačkoli tak průmysl v průměru za celý letošní rok doposud roste o 1,2 %, v druhé polovině roku začne po odeznění příznivého vlivu automotive klesat a za celý letošní rok tak bude patrně jen stagnovat či mírně klesat.