Maloobchodní tržby v dubnu nepatrně zmírnily svůj meziroční propad

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA.
Maloobchodní tržby v dubnu nepatrně zmírnily svůj meziroční propad ilustrační foto
Maloobchodní tržby (bez automobilů) v dubnu nepatrně zmírnily svůj meziroční propad, a to na -7,7 % z březnových -9,5 % (před revizí -8,1). Vývoj zaostal za očekáváním analytiků, kde konsensus předpokládal zmírnění poklesu na -6,2 %. Dubnový propad pokračoval jak u potravin, tak nepotravinářského zboží, nárůst tržeb zaznamenaly pouze pohonné hmoty. Celkové tržby očištěné o růst cen tak citelně klesají již dvanáctý měsíc v řadě, od příštího měsíce by se však měl pokles zmírnit z titulu nižší srovnávací základny. V nominálním vyjádření pak tržby meziročně stagnovaly. Ve srovnání s průměrem předpandemického roku jsou tržby reálně nižší o 6 %, domácnosti platí však o pětinu více. Po propadu v loňském roce o 3,7 % prozatím ekonomický konsensus očekává další pokles v letošním roce kolem 2 %, poslední čísla však naznačují, že by pokles mohl být nakonec i vyšší.

Maloobchodní tržby stejně jako v předešlých měsících pokračovaly v meziměsíčním poklesu, ten se však v dubnu nepatrně zmírnil z 1,3 na 0,3 % (vs. 3měsíční průměr -0,8 %). Tržby u potravin po očištění o sezónní vlivy nepatrně vzrostly (+0,2) u nepotravinářského zboží stagnovaly, výrazněji pak propadly u pohonných hmot a prodejů automobilů. 

V meziročním srovnání pokračoval citelný propad jak u potravin (-9,3 % po -10 % v březnu) i nepotravinářského zboží (-9,5 % po -12 % v březnu) s tím, že březnové hodnoty statistici revidovali směrem k horšímu. Vzhledem k působení nízké srovnávací základně z loňska pak prodeje pohonných hmot meziročně rostly o 7 % (graf 1).
Celkově se tržby v dubnu v reálném vyjádření pohybovaly 5,6 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019, u potravin pak dokonce o 11 %, u automobilů pak o 7 % níže (graf 2).  Ačkoli tak domácnosti v průměru koupily oproti roku 2019 o 6 % méně, zaplatily o pětinu více, u potravin pak je situace ještě z pohledu reálných nákupu slabší, za pětinově vyšší platby si domácnosti odnesly o 10 % méně (graf 3).
Maloobchodní tržby tak zůstávají citelně ovlivněny vysokou inflací a růstem životních nákladů domácností, což se projevuje nejen v poklesu tržeb zbytného zboží, které v reálném vyjádření letos klesají přes 9 %, ale i u jinak více stabilnějších prodejů potravin. Vzhledem k působení nižší srovnávací základny se však meziroční pokles tržeb bude postupně snižovat. Tržní konsensus dle FocusEconomics pro letošní rok předpokládá pokles maloobchodních tržeb o 2 %, poslední čísla i revize směrem k horšímu však zvyšují rizika, že propad za celý letošní rok bude nakonec výraznější, ačkoli propad z loňského roku o 3,7 % by překonat neměl.