Hypoteční trh nepatrně ožívá
Hypoteční trh je od poloviny minulého roku ve výrazném útlumu a počet sjednaných hypoték se dostal na nejnižší hodnotu za poslední dvě dekády. Od března letošního roku však pozorujeme mírné ožívání, ačkoli za první polovinu roku objem nově poskytnutých hypoték poklesl o 56 %. To souvisí i s vysokou srovnávací základnou roku 2022, kdy byly objemy poskytovaných hypoték stále relativně vysoké. Dle statistik ČNB byly v první polovině roku poskytnuty hypotéky v objemu 48 mld. Kč, což je nejnižší hodnota za posledních 10 let. Ačkoli hypoteční aktivita bude v následujících měsících patrně již příznivější, a to i vzhledem k uvolnění limitu DSTI (poměr měsíční splátky k měsíčnímu příjmu žadatele/ů o úvěr) ze strany ČNB, stále půjde v kontextu předcovidových let o slabší aktivitu, jelikož úrokové sazby setrvávají na úrovních kolem 6 %.
Nové spotřebitelské úvěry v letošním roce vesměs stagnují a objem nových úvěrů poskytnutých v letošním roce se pohybuje kolem 50 mld. Kč, stejně jako v roce minulém. Průměrná úroková sazba se v posledním roce nachází mírně pod 10% hranicí.
Nové korunové úvěry podnikům v první polovině roku poklesly o 45 %. Na rozdíl od minulého roku však zaznamenaly pokles nejen úvěry poskytnuté v korunách, ale i úvěry poskytnuté v eurech, které meziročně klesly o 20 %. Zatímco průměrná úroková sazba u eurového úvěru byla v loňském roce 2,1 %, v letošním roce se již blíží k 5 % a v červnu se pohybovala na 5,6 %. Nárůst eurových úrokových sazeb tak omezuje i tento typ financování. I přesto podíl cizoměnových úvěrů nefinančním podnikům v červnu dosáhl nového historického rekordu 47,9 %, zatímco koncem roku 2021 činil necelých 35 %. Přes 98 % cizoměnových firemních úvěrů pak tvoří úvěry v eurech. Další přechod na cizoměnové financování však bude postupně slábnout jednak z důvodu stále relativně silného kurzu koruny, ale také skutečností, že cizoměnové financování bylo dostupné zejména pro část firemního sektoru s přirozeným zajištěním, tj. tržbami v dané měně.
Růst vkladů domácností ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně zrychloval a v červnu rostl meziročním tempem 5,7 %. Nadále lze pozorovat přesun prostředků domácností z běžných účtů s nízkým úročením ve prospěch vkladových účtů, které nabízejí příznivější úrokovou sazbu kolem 6 %.