Červnový růst jádrové inflace CPI udrží stabilní úrokové sazby ČNB

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Červnový růst jádrové inflace CPI udrží stabilní úrokové sazby ČNB ilustrační foto

Červnové zrychlení růstu spotřebitelských cen na 2,9 % meziročně nepřekvapilo, ale společně s pravděpodobně dalším mírným zrychlením jádrové inflace ke 3,1 % nepotěšilo. Zatímco samotné přestřelení predikce ČNB zůstává slabé (v obou případech +0,1 % bodu), tak pokračující silné momentum jádrové inflace představuje v kombinaci se stále spíše proinfalčním růstem ekonomiky riziko pro výhled ČNB na jádrovou inflaci na ročním horizontu. To pravděpodobně ponechá ČNB jestřábí se stabilní úrokovou sazbou na 3,5 % minimálně do podzimu letošního roku.

Ke zvolnění jádrové inflace je zapotřebí: 1) mírnější tlak na trhu nemovitostí (vyšší IRS sazby  a stabilnější sazby na bankovních účtech mohou tlumit pokles hypotečních sazeb a poptávku po hypotékách a nemovitostech); 2) zvýšení produktivity v ekonomice, která sníží inflační tlaky z růstu mezd (zde je klíčová role pro strukturální politiku vlády); 3) silnější koruna.

Silnější koruna odráží jestřábější postoj ČNB, kde trhy v podstatě na ročním horizontu neočekávají snížení úrokové sazby ČNB, zatímco ECB se pravděpodobně ještě vydá níže a tržní vyhlídky pro úrokové sazby americké centrální banky Fed počítají se 100 bodovým snížením úrokové sazby. Úrokový výhled tak zůstává podpůrný pro korunu (viz grafy 5 a 6), ale přiznejme si, že bude hodně ovlivněn vyhlídkou na celní dohodu mezi Trumpem EU, která při neúspěchu může tuto kombinaci zvrátit do podoby slabší koruny a nižšími eurovými sazbami.

Červnový vývoj spotřebitelských cen: 2,9 %
Meziroční růst spotřebitelských cen podle předběžného odhadu ČSÚ v červnu 2025 zrychlil na 2,9 % z květnových 2,4 %, což bylo v souladu s očekáváním analytiků (2,9 %), ale opět lehce nad predikcí ČNB (2,8 % ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 %, zejména kvůli (nejen) sezónnímu růstu jádrové inflace, vyšším cenám pohonných hmot, zatímco ceny potraviny lehce stouply v rámci sezónního vývoje. 
K červnovému zrychlení meziročního růstu CPI (o 0,5% bodu) přispěly především vyšší ceny potravin, alkoholu a tabáku (0,15% b. na 5,5 % meziročně), k tomu se přidala jádrové inflace (0,14% b.) a ceny pohonných hmot (0,13% b.). To bylo částečně kompenzováno námi předpokládaným zmírněním růstu regulovaných energetických cen (-0,04 % b.). 

Jádrová inflace si drží vyšší dynamiku. 
Podle našeho předběžného odhadu jádrová inflace pravděpodobně zrychlila svůj meziroční růst na 3,1 % z květnových 2,8 % (opět tedy 0,1% bodu nad predikcí ČNB, která čekala 3 %). Tento vývoj předpokládá o něco mírnější 0,15% meziměsíční nárůst neenergetických regulovaných cen.
Pokud je toto správně, pak by sezónně očištěný meziměsíční růst jádrové inflace zrychlil na 0,35% v červnu z průměrného nárůstu 0,28% meziměsíčně v předchozích třech měsících. To by implikovalo rychlejší anualizovaný růst jádrové inflace o 4,3 % po 3,4% v předchozích třech měsících, což je nad středem inflačního cíle ČNB a nad její predikcí jádrové inflace 2,2 % meziročně pro druhé čtvrtletí 2026. 

ČSÚ zveřejní finální data o červnové inflaci 10. července, kdy ČNB ve 13:00 SEČ oznámí odhad jádrové inflace.