Maloobchod v červenci potvrdil mírné zlepšování poptávky domácností

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Maloobchod v červenci potvrdil mírné zlepšování poptávky domácností ilustrační foto
Maloobchodní tržby (bez automobilů) v červenci dál zmírnily svůj meziroční propad, a to na -1,8 % z červnových -3,9 % (před revizí -4,1). Vývoj skončil citelně nad konsensem analytiků předpokládajícím pokles o 3,1 % yoy, to však bylo dáno především revizí dynamiky maloobchodu v loňském roce, která snížila srovnávací základnu v červenci minulého roku. Samotný meziměsíční vývoj v červenci zaostal za odhady trhu čekajícím růst kolem 0,5 %.

Maloobchodní tržby sice pokračovaly v červenci v růstu, ten byl však pouze mírný o 0,1 %, zatímco v červnu a květnu se pohyboval kolem 0,4 – 0,5 %. Tržby u potravin meziměsíčně stagnovaly, u nepotravinářského zboží rostly o 0,3 % (oproti předchozím měsícům však mírně zrychlily), u pohonných hmot pak o 0,8 % klesly. 

V meziročním srovnání pokračoval propad tržeb jak u potravin (-4,2 % po -5,3 %) tak i nepotravinářského zboží (-3,6 % po -6,2 % v červnu). Meziroční propad se v červenci snížil výrazněji, což souvisí obecně s působením srovnávací základny a zároveň s již zmíněnou revizí hodnot z loňského roku, kdy červencový vývoj byl revidován směrem dolů a efekt srovnávací základny se tak zvýraznil (graf 1). 

Celkově se tržby v červenci v reálném vyjádření pohybovaly 4,5 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019, u potravin pak dokonce o 11 %, v nominálním vyjádření však domácnosti zaplatily přes 20 % více (graf 2). 

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel zaznamenaly silnější nárůst (+1,1 % mom) a meziročně se zvýšily o 4,9 %. Samotné prodeje automobilů pak o 8,5 % yoy. Prodeje automobilů v letošním roce postupně rostou, což potvrzují i registrace nových automobilů, to je na jednu stranu příznivá zpráva, nicméně ve srovnání s rokem 2019 jsou prodeje nižší o více než 10 %, což platí nejen pro ČR, ale i pro celou EU (viz tabulka).

Červencové maloobchodní tržby na první pohled dopadly nad očekávání, což byl však zejména efekt revize dat. Meziměsíční vývoj byl oproti předchozím měsícům slabší, k mírnému zlepšování poptávky spotřebitelů však na základě posledních údajů již dochází, což bude tržby postupně zlepšovat i v druhé polovině roku. Za celý letošní rok však stále míří maloobchod k obdobnému celoročnímu poklesu jako v roce minulém, a to kolem 3,5 %.