Tuzemský průmysl čelí slabé poptávce

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Tuzemský průmysl čelí slabé poptávce ilustrační foto
Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v lednu mírně vzrostl z prosincových 41,8 na 43 bodů, nadále však setrvává citelně pod 50bodovou hranicí, což indikuje zhoršující se podmínky v tuzemském průmyslu. Vstup zpracovatelského průmyslu do nového roku pokračoval ve znamení poklesu nových zakázek a výroby z titulu slabé domácí i zahraniční poptávky. Vzhledem k poklesu cen vstupů a slabé poptávce pak respondenti indikovali v lednu jeden z nejcitelnějších poklesů cen výstupů za posledních 14 let. První předstihové indikátory PMI obecně naznačují, že zpracovatelský průmysl setrvává z kraje roku v útlumu, ačkoli firmy věří, že se poptávka zlepší do poloviny roku. Pro ČNB mohou být dnešní hodnoty další podpůrný argument pro to, aby přistoupila příští týden ke snížení sazeb o 50 bodů.

Dle šetření S&P Global se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu oproti konci minulého roku dále citelně zhoršily. Pokračoval citelný pokles nových zakázek, který respondenti hodnotili jako jeden z nejvýraznějších za poslední rok. Ten šel na vrub slabší domácí i zahraniční poptávce. Následkem je i nižší produkce, která klesá dvacátý měsíc v řadě. Dle respondentů pokračoval pokles cen vstupů, což společně s nižší poptávkou a snahou o zvýšení konkurenceschopnosti vedlo k poklesu cen výstupů, který byl jeden z nejvýraznějších od začátku roku 2010. Slabší zakázky a výroba pak vedly ke snižování pracovní síly ve snaze snížit náklady, a to i z řad stálých pracovníků. Dodavatelsko-odběratelské vztahy se mírně zlepšily, ale oproti předešlým měsícům pomaleji vzhledem k narušení přepravních tras v Rudém moři. 

Lednový indikátor PMI tak nadále poukazuje na složitou situaci domácího průmyslu a potvrzuje, že tuzemský průmysl setrvává v recesi. Vývoj v zahraničí v tomto ohledu příliš optimismu nepřináší, jelikož PMI z Německa i eurozóny také nadále setrvávají výrazně pod 50bodovou hranicí, ačkoli v lednu došlo k nepatrnému růstu (46,6 v eurozóně, 45,4 v Německu). V teritoriu „kontrakce“ se však obdobně jako v případě ČR nachází již od poloviny roku 2022 (graf 1). Rovněž lednový PMI z Číny zůstal pod hranicí 50 bodů a čínský výrobní sektor se tak rozjíždí pomalu kvůli slabému domácímu oživení a slabé zahraniční poptávce. 

Z pohledu nadcházejícího jednání ČNB dnešní data potvrzují slabší ekonomickou aktivitu a citelný pokles inflačních tlaků ve výrobním sektoru, což může nakonec sloužit jako další podpůrný argument pro členy bankovní rady zvažující snížení sazeb o 50 bodů, jak naznačil včera v rozhovoru i viceguvernér Jan Frait.